V Hongkongu to vrie. Čína vyslala na hranicu bezpečnostné jednotky. Z podpory protestov viní USA

Situácia v Hongkongu je po mesiacoch protivládnych protestov vážna. Peking podľa Bieleho domu nečakane vyslal na čínsko-hongkonskú hranicu bezpečnostné sily. Má ísť o reakciu na ďalšie demonštrácie. Ľudia už mesiace protestujú proti zákonu, ktorý umožňuje súdiť obyvateľov Hongkongu v kontinentálnej Číne.

O údajnej náhlej prítomnosti čínskych jednotiek na hraniciach Hongkongu informovali Spojené štáty, ktoré Peking obvinil z podporovania pro-demokratických demonštrácií trvajúcich viac ako dva mesiace.

Dobre informovaný anonymný zdroj z prostredia Bieleho domu reportérom spoločnosti Bloomberg povedal, že Washington monitoruje na hraniciach Hongkongu väčší počet bezpečnostných jednotiek, ale nebolo jasné, či malo ísť o armádu alebo políciu.

Správy o pohybe čínskej Ľudovej oslobodeneckej armády v blízkosti hraníc Hongkongu a kontinentálnej Číny vyvolali paniku medzi obyvateľmi bývalej britskej kolónie na sociálnych sieťach, ale protesty sa neskončili. Naopak, na ďalšie týždne sú naplánované nové akcie proti vláde.

Varovný prst

Krátko na to, ako jeden z vrchných predstaviteľov hongkonskej administratívy obvinil USA z podporovania protestov sa prvýkrát od začiatku protestov ozval aj veliteľ čínskej Ľudovej oslobodeneckej armády v Hongkongu Chen Daoxiang a postavil sa na stranu vlády. Demonštrujúcich upozornil, že „nepokoje vážne ohrozujú životy a bezpečnosť“ a dodal, že takéto protesty by nemali byť tolerované. Veliteľ ďalej varoval, že jednotky Ľudovej oslobodeneckej armády v Hongkongu sú pripravené a odhodlané chrániť národnú suverenitu, bezpečnosť, stabilitu a prosperitu tohto mesta.

Obyvatelia protestujú proti zákonu umožňujúcemu vydávanie Hongkončanov na súdne procesy do Číny. Guvernérka Hongkongu Carrie Lam, ktorá má plnú podporu Pekingu aj Ľudovej armády, sa snažila upokojiť situáciu tvrdeniami, že zákon, proti ktorému ľudia protestujú je postavený tak, aby sa z mesta nestalo útočiskom ľudí vyhýbajúcich sa čínskym zákonom.

Psychologická vojna

V rámci snahy o zastrašenie protestujúcich a ukončenie demonštrácií vydala čínska armáda propagandistické video, v ktorom je vidieť bezpečnostné jednotky, ako so štítmi postupujú mestom a zatýkajú protestujúcich. Na záberoch sú aj tanky v uliciach.

V súvislosti s vyostrenou situáciou v Hongkongu prináša denník the Guardian zaujímavý pohľad analytika Andreasa Fulda, odborníka na Čínu z univerzity v Nottinghame. Podľa neho je nepravdepodobné, že by Peking v Hongkongu priamo vojensky zasiahol a väčší počet bezpečnostných jednotiek pri hraniciach, o ktorom informoval Biely dom mohla byť údajne obyčajná slávnosť prijímania nových členov policajného zboru. 

„Čínska Ľudová oslobodenecká armáda hrá s Hongkončanmi psychologickú vojnu,“ tvrdí Fulda. Je podľa neho veľmi nepravdepodobné, že by Peking poslal do Hongkongu armádu a riskoval by tak ozbrojený konflikt uprostred 7 miliónového mesta.

Analytik dodáva ešte jeden dôvod, pre ktorý je vojenský zásah čínskej armády v tomto prípade nepravdepodobný. „Akékoľvek nasadenie armády v Hongkongu by viedlo k vnútorným sporom v rámci Čínskej komunistickej strany,“ uviedol Fulda s tým, že mesto je aj pre členov komunistickej strany príliš dôležitou obchodnou križovatkou.

—  Tomáš Pilz