K najdynamickejšie rastúcim mestám v EÚ patria aj Košice a Bratislava

Dóm sv. Alžbety, Košice (Zdroj: SITA)

V rebríčku najrýchlejšie rastúcich metropolitných oblastí Európskej únie podľa štúdie firiem Colliers International, Dentons a Skanska dominujú mestá strednej a východnej Európy. V rámci 20 miest s najviac dynamickým rozvojom je 16 zo strednej a východnej Európy, konštatuje štúdia, ktorú na svojej internetovej stránke zverejnila firma Skanska.

Na prvom mieste je Dublin, ktorý sa stal najdôležitejšou destináciou pre investície a zároveň profituje z toho, že nadnárodné spoločnosti si optimalizujú dane. Na druhej pozícii je však Praha, ktorá v posledných rokoch zaznamenala rast vzdelaného obyvateľstva.

Tretím najviac dynamickým mestom je podľa štúdie poľské mesto Wroclaw predovšetkým pre prudký rast produktivity. Po štvrtej Sofii nasledujú Košice, čiže sa umiestnili na piatej pozícii, a to pred rumunskou metropolou Bukurešť (6) či poľským hlavným mestom Varšava (17). Bratislava obsadila dvanástu priečku. Pri hodnotení miest štúdia merala tri faktory, a to rast produktivity, zvyšovanie konektivity a posilňovanie ľudských zdrojov. Štúdia hodnotila mestá s viac ako 250 tisíc obyvateľmi.

Hoci sa Praha pred Bratislavou umiestnila vyššie o desať priečok, slovenské hlavné mesto vedie v niektorých ukazovateľoch pred českou metropolou. Napríklad podiel firiem podnikajúcich v oblasti informatiky a komunikácii je v Bratislave 7,6 percenta, v Prahe len 5,1 percenta. Bratislava má 126 študentov na tisíc obyvateľov, Praha iba 95. Avšak ľudia s vyšším vzdelaním tvoria v Prahe 46,4 percenta, v Bratislave 43,8 percenta. Pražské letisko spája mesto so 155 destináciami, bratislavské iba so 47 destináciami. A pokiaľ ide o počet reštaurácii v prepočte na milión obyvateľov, v Prahe ich je 2 856, v Bratislave iba 711.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Žena hospitalizovaná v trnavskej nemocnici nemá koronavírus

Žena hospitalizovaná v trnavskej nemocnici nemá koronavírus

V prípade ženy hospitalizovanej na infekčnej klinike Fakultnej nemocnice v Trnave nebolo potvrdené ochorenie na koronavírus. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa nemocnice Katarína Tittelová. Pacientku si zatiaľ nechávajú v nemocnici, ešte nie je jasné, kedy ju prepustia...