Fico o pakte o neútočení: Okolo nich je toľko špiny, že si toto museli povedať

Robert Fico (Zdroj: SITA)

Niekoľkonásobný expremiér a predseda strany Smer-SD, Robert Fico, komentuje pakt o neútočení, ktorý opozičné strany PS/Spolu a KDH podpísali spolu so stranou exprezidenta Andreja Kisku, Za ľudí. Fico reagoval podľa vlastných slov len preto, že každý opozičný akt sa podľa neho končí útokom na Smer.

Fico v pondelok popoludní zvolal tlačovku, ktorej jedinou témou bola reakcia na podpis opozičnej dohody o neútočení medzi progresívcami, kresťanskými demokratmi a stranou Za ľudí Andreja Kisku.

„To, čo dnes predviedli predstavitelia niektorých opozičných strán, nie je nič iné ako sebaochrana pred sebadeštrukciou. Okolo nich je toľko špiny, toľko káuz, že si museli povedať, nebudeme na seba útočiť a túto špinu na seba vyťahovať, pretože keby sa všetky kauzy, okolo ktoréhokoľvek lídra opozície, objavovali častejšie na verejnosti, tak by došlo k samodeštruckii opozície ako takej,“ vyhlásil líder Smeru.

Expremiér sa pustil do šéfov mimoparlamentných opozičných strán a nešetril kritikou. Pripomenul staršie vyjadrenia predsedu strany Progresívne Slovensko Michala Trubana a obvinil ho, že podporoval užívanie drog.

Fico nevynechal ani šéfa strany Spolu Miroslava Beblavého, ktorého označil za „dieťa privatizácie“ a „gorilie mláďa“, pretože podľa neho Beblavý ešte ako štátny tajomník kryl prešľapy vlády Mikuláša Dzurindu. Na predsedu KDH Alojza Hlinu zase Fico vytiahol, že „kradol zástavy SNS“ a obvinil ho, že ako kresťan ani nevie desatoro.

Jediný, koho Fico tentokrát v útoku na opozíciu vynechal, bol líder SaS Richard Sulík. A to aj napriek tomu, že tiež avizoval pristúpenie k zmluve.

Otázka pre Kisku

Za hlavný terč si Fico vybral Andreja Kisku, s ktorým nemal predseda Smeru dobré vzťahy ani v čase, keď bol v kresle premiéra a Kiska sedel v prezidentskom paláci.

Fico uviedol, že chce Kiskovi pripomenúť rok 2010, keď sa Mikuláš Dzurinda vzdal pod politickým tlakom líderstva na kandidátke SDKÚ a prenechal prvé miesto Ivete Radičovej, pretože sa začalo hovoriť o nezhodách vo financovaní strany. Nie je jasné, či išlo o vyhrážku, že niečo podobné by sa mohlo stať aj Kiskovi. Expremiér znova taktiež vytiahol aj pozemkovú kauzu exprezidenta.

„Chcem postaviť pánovi Kiskovi jasnú otázku a veľmi mu odporúčam, aby povedal pravdu. Aký bol jeho vzťah k šéfovi podsvetia pod Tatrami, k pánovi Žembovi?“ položil Fico otázku s tým, že chce hovoriť o firmách, ktoré boli blízke Žembovi, Černákovi, Reichelovi a ďalším mafiánom, ktorí oberali ľudí o pozemky a predávali ich cez takzvané „biele kone“ ďalším osobám. Jednou z nich mal byť aj Kiska.

Expremiér takto pripomenul pozemkovú kauzu exprezidenta, ale tým ani zďaleka nekončil a venoval lídrovi strany Za ľudí takmer celú pol hodinovú tlačovku. „Je to všetkými masťami mazaný daňový podvodník,“ zaútočil Fico na Kisku.

Z reakcie Roberta Fica na podpísanie paktu o neútočení je jasné, že vzťahy medzi ním a exprezidentom sa po Kiskovom vstupe do straníckej politiky ešte väčšmi zhoršili.

Patová situácia

V odpovedi na otázku o prípadnej povolebnej spolupráci medzi Smerom a ĽSNS Fico uviedol, že Smer nemôže ísť do vlády s niekým, kto je proti EÚ alebo má iný pohľad na SNP. „Demokratická ľavica nemôže mať nič spoločné s ľuďmi, ktorí majú blízko k fašizmu,“ uviedol Fico.

Podľa Fica po voľbách hrozí niečo úplne iné ako vláda Smeru v spojení s ĽSNS. Varoval pred predčasnými voľbami, ktoré môžu nastať kvôli tomu, že jediným programom opozície je podľa neho odmietanie spolupráce so Smerom. „Nedá sa vylúčiť patová situácia po parlamentných voľbách,“ dodal.

Fico v závere uviedol, že aj keď nebude lídrom volebnej kandidátky Smeru, tak je pripravený viesť stranu aj naďalej.

— Tomáš Pilz

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...