Kotleba s náskokom druhý, Sulík mimo Národnej rady a Bugár na úrovni 2%. Aj to ukazuje nový prieskum

Rokovacia sála Národnej rady SR, ilustračné foto (Zdroj: SITA)

Prieskum, v ktorom poskytlo odpoveď na otázku o svojom politickom favoritovi 1501 ľudí, potvrdzuje nedávne trendy. Vypracovala ho agentúra Actly exkluzívne pre RTVS. Z výsledkov vyplynulo, že voľby v tomto čase by vyhral Smer nasledovaný Kotlebom. Naopak sklamanie by panovalo v tábore liberálov a strany Bélu Bugára. Brány NR SR by celkovo prekročilo 8 strán.

Najväčší preferenčný stĺpec sa už tradične ušiel strane SMER a odhodlaná voliť ho by bola menšia štvrtina respondentov. Presnejšie, 22,8 % z nich.

V závese za ním by skončila Ľudová strana Naše Slovensko, ktorá podľa tohto prieskumu nedoplatila na vstup Štefana Harabina do aktívnej straníckej politiky. Naopak, jej zisk atakoval hranicu 13 %.

„Bronz“ sa v tomto meraní ušiel koalícii strán Miroslava Beblavého a Michala Trubana. PS/Spolu najviac preferuje presne 11,8 % elektorátu.

Veľkú úroveň stability vykazuje KDH, ktoré na čele s Alojzom Hlinom ku dnešnému dňu neoficiálne presvedčilo 8,6 % oprávnených voličov.

Kresťanských demokratov na piatom mieste „prenasleduje“ strana bývalého prezidenta Andreja Kisku. Za ľudí podľa dát presvedčili takmer rovnaký počet voličov ako „hlinovci“. Nie je tajomstvom, že ich nárast je úmerný poklesu PS/Spolu.

Národniari pod vedením Andreja Danka majú vstupenku do parlamentu taktiež istú. SNS by k tomuto dátumu volilo 7,4 % oslovených ľudí.

Neistota ohľadne 5 % kvóra sa podľa odborníkov začína stranou Borisa Kollára. V tomto meraní by im „svoje áno“ povedalo 6,9 %. Čo je pre Sme rodina jeden z lepších výsledkov.

Za podnikateľom nasleduje Igor Matovič, ktorý sa pozviechal z jeho najhoršieho obdobia a Actly mu nameralo 6,5 % hlasov. Tiež však stále dopláca na vzostup novej opozície.

Pod hranicou zvoliteľnosti sa ako prvá nachádza SaS, strana, ktorá zažila azda najväčšie vnútorné turbulencie od svojho vzniku. Jej kontinuálny pokles sa zatiaľ zastavil na čísle 4,9 %.

S veľkým odstupom nasleduje „nováčik“ na scéne Štefan Harabin. Jeho politický projekt nachádzajúci sa v zárodku by preferovalo 2,7 % voličov.

Tesne za ním sa nachádza SMK s 2,6 %, ktoré si tiež už pamätá aj lepšie časy. Údaj však môže byť irelevantný, nakoľko téma veľkého maďarského spájania je stále živá.

Ešte horšie ako Harabin či Menyhárt je na tom azda najpopulárnejší maďarský politik Béla Bugár. V súčasnosti požíva dôveru iba 2,2 % populácie oprávnenej hlasovať.

Reťazec strán, ktoré prieskum monitoroval, respektíve, ktorých čísla zverejnil, uzatvára Dobrá voľba exministra Tomáša Druckera. Tá údajne presvedčila 1,8 % voličov.

— Tomáš Dugovič

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...