Šimečka je sklamaný z Macrona. Vraj nechce rozširovať EÚ, zmieruje sa s Ruskom a kritizuje NATO

Michal Šimečka (Zdroj: SITA)

Jedna z najznámejší tvárí Progresívneho Slovenska a syn známeho novinára Denníka N, Michal Šimečka, na sociálnej sieti neskrýval sklamanie z čerstvých rozhodnutí francúzskeho prezidenta. Hoci je šéf Elyzejského paláca jeho veľkým vzorom, prekáža mu jeho postoj k viacerým významným geopolitickým otázkam. Ich postoje sa rozchádzajú v otázke NATO, postoja k Rusku či rozširovaniu Únie.

Úvod svojho facebookového statusu začal mladý europoslanec tým, že podľa neho je Emmanuel Macron „unikátnym zjavom v európskej politike“, ktorý vyniká energiou, víziou jednotnej Európy či diplomatickými aktivitami.

„Dlho som bol presvedčený, že Macron bude tým lídrom, ktorý vdýchne unavenej EÚ nový život. A stále si to myslím – musím však priznať, že v poslednom čase som z Macronových krokov stále častejšie sklamaný,“ sťažuje sa ďalej Šimečka.

Dôvodom skepsy má byť napríklad jeho včerajšie prehlásenie, ktoré obletelo titulky viacerých svetových médií. Francúzsky prezident sa totiž v rozhovore pre The Economist nechal počuť, že to, „čo práve prežívame, je mozgová smrť NATO“. Reagoval tým na krízu súvisiacu s dlhodobou politikou USA či tureckým vpádom do Sýrie.

„Rozumiem jeho frustrácii z Trumpa a Erdogana. Podporujem jeho ambíciu vytvoriť z EÚ samostatného geopolitického hráča. Ale naozaj nerozumiem, aký zmysel má týmto spôsobom podkopávať najdôležitejšie bezpečnostné spojenectvo, aké dnes EÚ má,“ povedal na margo týchto vyhlásení Šimečka.

Postoj k Severoatlantickej aliancii ale nie je jediným zdrojom výčitiek. Členovi Progresívneho Slovenska tiež vadí Macronov „pokus o strategické zmierenie s Ruskom“, no jedným dychom dodáva, že dobré a partnerské vzťahy s Ruskom mu samé o sebe neprekážajú. Avšak „zatiaľ nič nenaznačuje, že Rusko by chcelo zmeniť svoju agresívnu politiku voči Ukrajine a zvyšku regiónu,“ konštatuje Šimečka.

Trojicu výčitiek uzatvára tá najpodstatnejšia. „Najväčším sklamaním však bolo Macronovo veto, ktorým zablokoval prístupový proces s Albánskom a severným Macedónskom,“ hovorí progresívec. Vraj keby rovnakým spôsobom ako líder krajiny galského kohúta reagovali európske špičky pred dvomi desaťročiami, „Slovensko by dnes nebolo v EÚ.“

Na Macrona však aj po týchto rozkoloch nezanevrel a stále si myslí, že jeho „zápal a líderstvo sú pre Európu šancou na zmenupričom pripomína aj nadšenie z jeho kolegov, s ktorými zdieľa miesto v rovnakej politickej frakcii v Európskom parlamente.

K záveru ale opäť dodáva, že má pocit, „že Macron ide príliš na hranu“ a európsky projekt naopak podľa Šimečkovej mienky nepotrebuje len odvážne kroky a veľké vízie, „ale aj trpezlivosť, schopnosť počúvať ostatných a robiť kompromisy“.

SKLAMANIE Z MACRONAFrancúzsky prezident je unikátnym zjavom v európskej politike. Hýri energiou a diplomatickými…

Gepostet von Michal Šimečka • Progresívne Slovensko am Donnerstag, 7. November 2019

— Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...