Chmelár o novej opozícii: Správajú sa ako Batmani, ale sú to Jokeri. Prídu s novými oligarchami

Zľava: Eduard Chmelár, Tomáš Drucker, Alojz Hlina, Jana Kiššová (Zdroj: TA3)

Nielen o stratifikácii nemocníc, korupcii v justícii, Gorile a povolebnej budúcnosti Slovenska sa v diskusnej relácii V Politike na TA3 rozprávali predstavitelia štyroch politických zoskupení. Debata medzi lídrami Demokratickej strany, KDH, hnutia Socialisti.sk a strany Dobrá voľba sa chvíľami zvrhla na osobné výmeny názorov. Zaznelo aj vážne varovanie.

Hneď v úvode debaty líder socialistov Eduard Chmelár uviedol, že jeho hnutie navrhuje zrušiť systém zdravotných poisťovní a vrátiť sa k priamym platbám do zdravotníctva. „Zdravotné poisťovne sú v tomto systéme zbytočný medzičlánok,“ povedal Chmelár.

Predseda kresťanských demokratov Alojz Hlina dodal, že zmena je na Slovensku potrebná aj v prípade stratifikácie nemocníc. Princíp je podľa neho dobrý, ale problém je podľa neho v tom, že ide o politický zisk a nie o samotný zákon. „Mali to doniesť skôr, aby sme sa zbavili politickej nálepky a bavili sa o obsahovej,“ povedal Hlina o koaličnom návrhu zákona na stratifikáciu nemocníc.

Slovenské zdravotníctvo potrebuje rozsiahlu reformu aj podľa podpredsedníčky Demokratickej strany Jany Kiššovej, ktorá dodáva, že je v tejto veci potrebné brať do úvahy názory odborníkov.

Exminister zdravotníctva Tomáš Drucker tvrdí, že stratifikácia nie je žiadnou obrovskou reformou. Poukázal na zanedbané veci v oblasit vzdelávania zdravotného personálu a počtu sestier aj lekárov. Stratifikácia je podľa neho len jedným z pilierov v zmenách, ktoré sú v slovenskom zdravotníctve potrebné. Drucker zdôraznil, že dôležité je „obmedzenie zisku zdravotných poisťovní“.

Gorila a spol.

K údajnej komunikácii medzi obvineným Marianom Kočnerom a politickými predstaviteľmi súčasnej vlády aj minulých vlád sa predstavitelia mimoparlamentnej opozície postavili kriticky.

Kiššová však tvrdí, že na Slovensku sa dá dnes len ťažko hovoriť o opozícii ako o celku. Pripomenula, že sa Sulík ospravedlnil za stretko s Kočnerom. „Stretávanie sa s Kočnerom nepatrí do žiadnej výkladnej skrine,“ ale v prípade Richarda Sulíka nešlo podľa líderky Demkratickej strany o dohadovanie žiadnych kšeftov.

„Človek v pozícii predsedu parlamentu by takéto kontakty nemal mať. Nebolo preto správne viesť s ním diskusie, ktoré sa týkali politiky a verejného života,“ dodala Kiššová k medializovanému stretnutiu medzi Sulíkom a Kočnerom. V budúcoročných parlamentných voľbách sa podľa nej rozhodne, akým smerom sa Slovensko vydá a či to bude zmena k lepšiemu.

V reakcii na pripomienku účasti KDH na vláde, počas ktorej vznikol spis Gorila, líder kresťanských demokratov priznal, že aj na KDH sa za 30 rokov všeličo nalepilo. Hlina povedal, že pripúšťa primeranú mieru zodpovednosti Kresťansko-demokratického hnutia za to, ako to na Slovensku dnes vyzerá. „Slovensko špeciálne teraz potrebuje KDH,“ dodal.

Predseda novej mimoparlamentnej strany Dobrá voľba Tomáš Drucker uviedol, že je potrebné, aby boli postihovaní ľudia, o ktorých sa v Gorile hovorí, ale nesúhlasí s tým, aby boli brané na zodpovednosť celé strany.

Podpredsedníčka Demokratickej strany Jana Kiššová uviedla, že je v šoku z toho, kde sa Slovensko ocitlo. „Máme tu skorumpované súdnictvo, prokuratúru, políciu. Na ich očistenie nepomôže vymýšľanie nových zákonov. Úplne stačí, ak budeme dodržiavať legislatívu, ktorá tu existuje,“ myslí si Kiššová.

Hlina verzus Chmelár

Analytik a zakladateľ ľavicovej strany Socialisti.sk Eduard Chmelár, ktorý bol aktivistom proti Gorile ešte v čase jej prvého zverejnenia v roku 2011, pripomenul svoje tvrdenie, že na Slovensku vládnu 2-3 finančné skupiny a 5-6 veľkopodnikateľov. „Blížime sa k bodu, že nebude občanom stačiť dávať sľuby. Frustrácia ľudí zo súčasného stavu politiky a justície sa môže vymknúť spod kontroly. Obávam sa, že sme v štádiu, keď sa isté veci nebudú dať riešiť inak ako revolučne,“ varoval Chmelár.

Hlina priznal, že frustrácia ľudí na Slovensku sa zvyšuje, ale podľa neho k tomu prispievajú aj politické subjekty ako hnutie Socialisti.sk. Chmelár je podľa lídra KDH predstaviteľ anti-systému.

Chmelár reagoval, že chce naopak prehĺbiť a zreálniť demokraciu, ktorá dnes podľa neho na Slovensku nefunguje. „Som proti systému, kde vládne oligarchia a kde demokracia reálne nefunguje. Potrebujeme dokončiť revolúciu. Súdnictvo bola jediná oblasť, kde sa po roku 1989 nepostupovalo revolučne, kde ostali tí istí ľudia a toto je dôsledok,“ vyhlásil líder socialistov.

„Ja pánovi Chmelárovi fandím, keby zobral 2-3 percentá Smeru tak si zaslúži Pribinov kríž,“ reagoval Hlina na Chmelára. Líder hnutia Socialiasti.sk v slovnej prestrelke odvetil, že socialisti vraj nevznikli preto, aby niekomu odoberali hlasy. „Chceme aby verejný záujem bol nadradený súkromnému zisku,“ zdôvodnil Chmelár.

Batmani a Jokeri

Kriticky sa šéf socialistov vyjadril aj na adresu lídrov mimoparlamentných zoskupení, aj keď nikoho priamo nemenoval. „Správajú sa ako Batmani, ale sú to len Jokeri, ktorí prídu s novými oligarchami,“ povedal Chmelár o predstaviteľoch novej, mimoparlamentnej opozície, ktorí chcú nahradiť súčasnú vládu. Kritiku adresoval aj, v štúdiu prítomnému, Tomášovi Druckerovi, ktorý bol ako minister nominantom smeru, čo Chmelár nezabudol zdôrazniť.

Exminister zdravotníctva a vnútra Tomáš Drucker priznal, že ak by mal informácie, ktoré dnes vychádzajú na povrch, konal by v minulosti inak. Ku kauze Gorila povedal, že je to podľa neho téma, ktorá tu je od roku 2011, a z ktorej už počuť konkrétne hlasy konkrétnych ľudí.

Podľa predsedu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Alojza Hlinu by v iných krajinách pri takýchto kauzách padla vláda.

Lídri debatovali aj o predĺžení moratória na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky na 50 dní pred voľbami, o sociálnom nastavení štátu, podpore pre vytváranie pracovných miest a podpore podnikateľského prostredia na Slovensku.

Celú reláciu nájdete v archíve na webe TA3.

— Tomáš Pilz, SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...