Tvrdý odkaz ministerky Matečnej do Bruselu: Nehorázne. Spotrebitelia na vaše rozhodnutie čakajú roky. Bohatým odpoviete za pár dní

Gabriela Matečná (Zdroj: SITA)

Zákon z dielne SNS o špeciálnom odvode bol pozastavený Európskou komisiou (EK). Tento špeciálny odvod platil pre obchodné reťazce, u ktorých aspoň štvrtinu obratu tvoria potraviny a ktoré majú prevádzky aspoň v 15% všetkých okresov na Slovensku. Výška odvodu bola 2,5% z čistého obratu spoločnosti.

O možnosti takéhoto kroku zo strany EK informoval už vo februári Pavol Konštiak, viceprezident Zväzu obchodu. ​„Podľa informácií, ktoré ja mám, do konca marca by Európska komisia mala vydať predbežné opatrenie na pozastavenie účinnosti tohto zákona,” vyhlásil Konštiak.

Nakoniec sa rozhodlo v utorok, keď po preskúmaní situácie EK vydala predbežné opatrenie, ktorým daný odvod pozastavila s tým. Že ho bude ďalej skúmať.

 Ministerka poľnohospodárska Matečná reagovala pobúrene: „Je to absolútne nehorázne, že zástupcovia obchodníkov a reťazcov vedeli presný dátum zverejnenia opatrenia mesiac dopredu. Úradníci EK konali na základe tlaku lobistov a obchodníkov. Takéto konanie budem namietať a budem požadovať, aby EK začala konanie a preskúmala tieto kontakty obchodníkov. Ak ide o spotrebiteľa, obyčajného človeka, trvá EK niekoľko rokov, kým spotrebiteľovi vyhovie. Ak však ide o tému bohatých reťazcov, komisia bola schopná poslať Slovensku reakciu na odvod za tri pracovné dni.“  Taktiež dodala, že skontroluje a porovná ceny potravín v súčasnosti a o mesiac. Chce tak dokázať, že zvyšovanie potravín, ktoré sa deje od začiatku tohto roka, nesúvisí so spomínaným odvodom.

Predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko sa nakoniec rozhodol odvod zrušiť. Tvrdí, že chcel spraviť poriadok, no nepodarilo sa to, a nechce zomrieť s tým, že mu bude vyčítané zdražovanie potravín. Návrh zákona na zrušenie špeciálneho odvodu plánuje predložiť na najbližšej schôdzi. Stále je toho názoru, že štát by mal prísnejšie kontrolovať veľké reťazce, najmä ich účtovníctvo. Podobne ako ministerka Matečná, aj on chce sledovať, či po zrušení odvodu skutočne budú klesať ceny potravín.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...