Politici zrušili účasť na diskusii s kotlebovcom Uhríkom. Tvárili sa, že o ňom nevedeli. Mimovládka sa nestačí čudovať

Andrej Kiska (Zdroj: SITA)

Divák, ktorý by sa rád zahľadel do výmeny názorov o najväčších výzvach pre Európu v rámci pripravovanej akcie za účasti relevantných politických reprezentantov, ostane sklamaný. Alojzovi Hlinovi, Michalovi Trubanovi či Andrejovi Kiskovi totiž prekážala osoba spoludiskutéra a europoslanca za ĽSNS, Milana Uhríka. Po ich odmietnutí sa organizátori napokon rozhodli celé podujatie zrušiť. Je dobré sa pýtať, prečo tak neurobili od začiatku. Účasť známeho kotlebovca totiž nikto neskrýval.

Predmetná diskusia s názvom Diskusia lídrov: Európske výzvy a programy politických strán sa mala týkať problematiky klimatických zmien, starnutia obyvateľstva starého kontinentu či nadchádzajúcej éry digitalizácie. Organizoval ju tandem Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA) a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a uskutočniť sa mala 29. októbra v prenajatých priestoroch Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Konferencia mala mať aj napriek účasti aktívnych politikov odbornú povahu a kompetentní vopred vyzývali na rešpektovanie pravidiel platných na akademickej pôde a nepoužívanie politických symbolov a propagačných materiálov.

K prednáškam zaujímavých hostí a k potrebnej verbálnej konfrontácii medzi pozvanými politikmi ale nakoniec nepríde. Ako sme uviedli vyššie, kameňom úrazu sa stalo ponúknutie priestoru zástupcovi Ľudovej strany Naše Slovensko.

Nechcú ich legitimizovať

Medzi prvými odmietol účasť šéf kresťanských demokratov Alojz Hlina s odôvodnením, že „nepôjde do diskusie s niekým, kto na otázku, či odsudzuje deportácie našich občanov do nacistických táborov odpovie, … nie som historik.“

Líder progresívcov krátko na to taktiež v súvislosti so svojou neúčasťou napísal, že si „váži akademickú pôdu aj organizátorov, ale so zástupcom ĽSNS nediskutuje.“

A do tretice sa exprezident a súčasná hlava projektu Za ľudí Andrej Kiska nechal počuť, že „je pripravený prísť diskutovať so študentmi, ale bez fašistov“. Zároveň informoval o tom, že kontaktoval predstaviteľov ostatných strán a implicitne od nich požadoval, aby kopírovali jeho rozhodnutie.

Pozvali sme všetkých nad 5%

V nadväznosti na lavínu bojkotu sa dostavili aj reakcie organizátorov. Hlavným argumentom pozvania Milana Uhríka vraj bolo to, že medzi účastníkmi neselektovali a jediným rozumným kľúčom bolo pozvať všetkých zástupcov strán s podporou vyššou ako 5 % voličov.

„Uvedomujeme si, že myšlienky, ktoré šíri ĽSNS, nie sú vždy v súlade s demokratickými princípmi. Ale zatiaľ sú hráčom, ktorý má plné právo uchádzať sa o hlasy voličov v politickom ringu,“ konštatuje Patrik Kováč zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.

Okrem iného dodal, že im neprináleží úloha rozhodovať o korektnosti určitých politických postojov. „Na to by tu malo byť fungujúce súdnictvo a iné orgány, ktoré by mali byť kompetentné to posúdiť,“ bráni sa Kováč.

Stanovisko v podobnom duchu zaujal aj vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko. „Ale pokiaľ je táto strana parlamentná, ľudia ju podporujú a je legálna, na akom základe ju máme vyradiť z diskusie? Rozhodli sme sa rešpektovať tých desať percent voličov, ktorých táto strana má,“ vraví.

Kritika bola adresovaná aj Ekonomickej univerzite v Bratislave ako prenajímateľovi priestorov. „Univerzita nevstupovala do prípravy ani do programu tejto konferencie, ako ani do výberu hostí organizátorov. Nikto z akademických funkcionárov univerzity sa jej oficiálne nezúčastní,“ uviedol na jej obhajobu zástupca školy Miroslav Horňák.

O Uhríkovi sa vedelo už predtým

Jeden z organizátorov so zreteľom na tento vývoj povedal, že ostatných diskutérov informovali, že budú pozývať reprezentantov strán s podporou vyššou ako 5 %. „…nie je pravda, že by sme zamlčiavali alebo tvrdili, že ĽSNS v diskusii nebude,“ tvrdí Patrik Kováč zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.

„Keď budete čítať, že predstavitelia ďalších strán nevedeli o účasti ĽSNS, a preto sa odhlásili, vedzte, že to nie je pravda. Ide o čisté politizovanie a snahu zapáčiť sa potenciálnym voličom. O ich účasti vedeli, len pokušenie získať lacné politické body aj za cenu lži bolo väčšie,“ vyjadril sa v podobnej línii spoluorganizátor konferencie SFPA Juraj Hajko.

Svoje vysvetlenie cúvnutia politikov doplnil o konštatovanie, že pozývať do predvolebnej debaty o programe všetky legálne strany s preferenciami nad úrovňou 5 % považuje za „logické a opodstatnené“, no neznamená to, že „zdieľa ich názory.“

— Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Horí výrobná hala v Šuranoch

Horí výrobná hala v Šuranoch

Už viac ako tri hodiny zasahujú hasiči pri požiari výrobnej haly v Šuranoch v okrese Nové Zámky. Horieť začalo krátko..