Novinárka a jej gigantické faux pas

Zuzana Hanzelová (Zdroj: SITA)

Zuzana Kovačič-Hanzelová je mladá slovenská žurnalistka, ktorej kariéra raketovo stúpla po pôsobení v spravodajskom kolektíve RTVS. Po nezhodách s novým vedením bola súčasťou tuctu novinárov, ktorí na protest voči jeho praktikám minulý rok podali výpoveď. Po pár mesiacoch našla uplatnenie v redakcii denníka SME, ktorý je vo vlastníctve finančnej skupiny Penta.

Dlhodobo aktívna je aj na Facebooku, kde sa jej darí zbierať stovky či tisícky lajkov a komentárov a jednou z hlavných tém, ktorými sa na tejto sociálnej sieti zaoberá, je moderný feminizmus a sekundárne veci s ním súvisiace. Aby som bol presný, nejde o klasický emancipačný feminizmus, ale o jeho ideologickú nadstavbu, ktorá býva v súčasnej literatúre označovaná aj ako „feminizmus tretej vlny“. Zrejme práve extrémna oddanosť voči jeho princípom a zbrklosť jej pomohla verejne a maximálne drzo uraziť radového občana.

Na svojom zmienenom facebookovom profile pár dní dozadu zverejnila fotografiu stránky zo slovenského bulvárneho denníka Nový Čas. Bol na nej článok, v ktorom sa autorka pýtala náhodných respondentov na to, čo ich robí v živote šťastnými. Šlo o reflexiu na nedávny veľký prieskum OSN, ktorého cieľom bolo zistiť, v ktorých krajinách žijú najspokojnejší ľudia.

Jedným z oslovených bol aj 52 ročný pán Stanislav Mráz. Býva v Košiciach a pracuje ako školník. Jeho odpoveď bola – „rodina, domáce zvieratká a moje deviatačky“. Jednoducho nezaznelo nič, čo by vás malo znepokojovať a nasledovalo by len ďalšie pretočenie strany.

Mentálny svet Zuzana Kovačič-Hanzelovej ale funguje na báze iných pravidiel a preto z nej vypadol nasledovný komentár, ktorý uvádzam v plnom jeho znení.

„Teda, keď už sa bavíme o sexuálnom obťažovaní mladučkých dievčat, ktoré majú 15, a výrazne starších mužoch, chlípneho a úchylného bludišťáka za dnešný deň dostáva Stanislav Mráz (52), ktorého robia šťastnými rodina, domáce zvieratá a jeho deviatačky. Gratulujeme“

Dnes už tento text na jej profile nenájdete, bol totiž zmazaný a keď vysvitlo, že „deviatačkami“ menovaný pán myslel svoje dve dcéry navštevujúce deviatu triedu a nie cudzie žiačky v rovnakom ročníku zo školy, na ktorej pôsobí, Zuzana Kovačič-Hanzelová sa mu ospravedlnila, čo jej samozrejme slúži ku cti.

Na celej kauze ale nie je pozoruhodný ani tak omyl a nerozvážnosť, ktorá na krátku dobu potupila bezúhonného človeka. Koniec koncov, aj profesionálny redaktor, ktorý by mal byť voči podobným chybám imúnnejší, je len človek. Ale skôr spŕška invektív a automatické zasadenie osoby do kontextu sexuálneho obťažovania len na základe slovného spojenia „moje deviatačky“ plynúceho z úst školníka.

Väčšina ľudí, ktorí si svojho školníka pamätajú ako milého pána hasiaceho každý náš problém, s ktorým mali skôr kamarátske vzťahy, by v ňom kvôli podobným vyjadreniam latentného pedofila nehľadali.

Očividne inak ale uvažujú moderné feministky typu Hanzelová  (ktorú podľa jej vlastných slov „muži obťažovali 10 krát denne“) nakoľko aj domnelý náznak údajného patriarchátu interpretujú ako dôvod na erupciu absurdných reakcii.

Je to komické a smutné zároveň. Respektíve, v tomto konkrétnom prípade iba smutné.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...