Nielen Kotleba a Danko. Komu robí prípadná Harabinova strana vrásky na čele?

Štefan Harabin (Zdroj: SITA)

Eventuálny vstup sudcu Najvyššieho súdu a neúspešného kandidáta na prezidenta do arény straníckej politiky posledné týždne zamestnáva širokú odbornú i laickú verejnosť. Debatuje sa o jeho málo pravdepodobnom pripojení sa k existujúcej strane, založení úplne novej platformy či o transformácii občianskeho združenia, Harabinovci – vlastenci, na regulárny politický subjekt. Čo by však tento krok znamenal pre Slovensko, jeho súperov či v neposlednom rade aj pre Harabina samotného?

Kam sa vychýli ťažisko krajiny?

Predpovedať presnejšiu odozvu Slovákov je vzhľadom na našu náturu, množstvo premenných a stále veľmi vzdialený termín volieb, veľmi ťažká úloha. S istotou však možno povedať, že dostatočný dopyt po ideách, ktoré niekdajšia hlava justície šíri, v našom spoločenskom priestore existuje.

I keď panuje široká zhoda na tom, že Harabin nie je ideálnym politikom, absencia konkurencie v jeho „revíre“ mu dáva pomerne veľké šance na úspech. Ergo, na prekročenie 5% hranice potrebnej pre vstup do nášho zákonodarného zboru. Konzervatívny elektorát je v ťažkej defenzíve a voliči si uvedomujú, že keď netečie, aspoň kvapká.

Táto skupina, jeho protestní voliči a mnohí ľudia mimo veľkých miest sú jednoducho masou dostatočne veľkou na to, aby Harabina potlačili do vytúženého cieľa.

Ten navyše nemusí dosiahnuť výsledok tak skvostný ako v prezidentských voľbách na to, aby zmenil reálie nasledujúceho 4 ročného povolebného obdobia a pomohol zabrániť vytvoreniu veľkej progresívnej koalície. V priaznivej konštelácii môže Harabin skutočne miešať karty a nebyť iba postavou pro forma.

Ako sa mu podarí prekresliť preferenčné grafy?

Šermovať v dnešnej situácii konkrétnymi číslami je odvážne, no základné pohyby sú pri aplikácii elementárnej logiky zrejmé. Ako sme uviedli vyššie, logika je síce kategória u nás často nefungujúca, ale skúsme sa jej i tak držať. Inak politickí prognostici „nebudou mít co žrát“.

Harabinovo hnutie zapojené do politickej súťaže dozaista nebude bolieť liberálov. Minimálne v zmysle odlivu ich hlasov. Progresívnu koalíciu Beblavý + Truban môže naopak posilniť vystrelením na prvé miesto rebríčka a učiniť z nej víťaza volieb. V praxi to znamená vzácny mandát na štart rokovaní a pokus o zostavenie vlády. Kolegovia zo Sasky sa tiež nebudú cítiť ohrození a ich prípadný pokles bude vecou kontinuity, nie nového faktora. A v neposlednom rade, akási predstava, že Štefan Harabin oslabí potenciál Kiskovho nového projektu, skôr patrí do ríše fantázie. Aj keď…

Niekde medzi víťazmi a porazenými ostane ležať tandem maďarských strán SMK a MOST. Totiž, aj keď sa uvažovanie „južanského“ voliča v menších nuansách mení, stále je pre neho smerodajné voliť podľa národnostných princípov a nie hodnôt. Bugár a Menyhárt si teda väčšie vrásky robiť nemusia a môžu sa pokojne ďalej naťahovať o rozdelenie obligátnych 8-10% voličov. 

Naopak, odškrtávať tisícky či desiatky tisíc voličov si však po Harabinovom reálnom nástupe môžu začať strany ĽSNS, SMER, SNS, Sme Rodina či eventuálne aj KDH. Zvolené poradie nie je náhodné, ale kopíruje závažnosť strát. Navyše, po posledných činoch a vyjadreniach nie je vylúčené, že čo-to ubudne aj beztak oslabenému Igorovi Matovičovi, ktorého konzervatívny a kvázi kresťanský duch sa derie na povrch.

Ako z toho vyjde samotný sudca?

V prvom rade mu bude ešte intenzívnejšie pripomínaná jeho minulosť a spätne vyčítané aj jeho rozhodovanie v sudcovskom talári. Naša spoločnosť totiž patrí do sféry, v ktorej je pendlovanie medzi jednotlivými zložkami moci vnímané pomerne citlivo. „Ako mohol rozhodovať nezávisle, keď je dnes jasne ideologicky vyhranený?“ Aj s týmto typom výčitiek sa bude musieť Harabin popasovať a presvedčiť verejnosť o svojich principiálnych a zákonných postojoch v minulosti.

To môže byť kľúčom k jeho úspechu spolu s predovšetkým formálnym vylepšením jeho vystupovania.

Úspech jeho projektu bude v najväčšej miere ale závisieť od tímu ľudí, ktorým sa obklopí. Platí to v krátkodobom horizonte, keďže „one man show“ v podaní Kotlebu a Kollára verejnosti môže stačiť.

A tiež v horizonte dlhodobom. Hoci si kronikári pamätajú aj starších politikov, Harabin sa nachádza vo veku, v ktorom je odsúdený skôr na zdvihnutie lodných kotiev, ako na dlhodobé kormidlovanie. Pokiaľ svoj projekt nechce budovať na jedno-dve obdobia ale vystavať stabilné útočisko konzervatívneho a vlasteneckého voliča, už teraz je na čase hľadať schopného nasledovníka.

Ale o tom, potom…

— Tím Denník S


Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...