Poprednú kurdskú političku znásilnili a ukameňovali. Turecký denník hovorí o jej „úspešnej neutralizácii“

Hevrin Chalafová (Zdroj: facebook.com)

Vojnové konflikty sa len zriedkakedy zaobídu bez civilných strát na životoch. Výnimkou nie je ani boj medzi tureckými jednotkami a kurdsko-arabskou koalíciou, ktorý sa rozhorel v uplynulých týždňoch. Avšak niektoré incidenty z titulu svojej povahy vyvolajú väčšie pobúrenie ako ostatné. Jedným z takých je aj vražda poprednej kurdskej političky Hevrin Chalafovej. Jej krutý osud bol spečatený znásilnením a ukameňovaním.

Predmetný stret sa odohral ešte počas soboty na ceste neďaleko diaľnice M4 v severovýchodnej časti Sýrie. Tureckom podporované jednotky arabských povstalcov zaútočili na konvoj civilistov, medzi ktorými sa nachádzala aj Chalafová a jej vodič.

Skupinu ľudí postrieľali a samotnú Chalafovú násilím vytiahli z auta, znásilnili a ukameňovali. Podľa neoverených informácii dokonca prišla o hlavu. Svoje besnenie útočníci nahrávali na mobil a šokujúci záznam do sveta následne rozšírili kurdskí aktivisti. Jeho pravosť potvrdili viaceré relevantné zdroje.

Chalafová bola vynikajúca diplomatka, usilovala sa o medzináboženský dialóg, bojovala za práva žien, no jej hlavná funkcia spočívala v pozícii generálnej tajomníčky strany Budúca Sýria. Práve vďaka jej významnému postaveniu sa objavujú názory, že jej smrť nebola náhodná a šlo o symbol.

“Toto je jasný dôkaz toho, že Turecko pokračuje vo svojej zločineckej politike proti neozbrojeným civilistom,“ uviedli vo vyhlásení Sýrske demokratické sily (SDF). Jej smrť je tiež popisovaná ako veľká strata či vojnový zločin a môže znamenať ďalší prelom v zhoršení medzinárodných vzťahov.

Hnev a pieta však nie sú jediné emócie, ktoré sa po vražde dostávajú do verejného priestoru. Turecký denník Yenisafak, ktorý má blízke vzťahy s tureckým prezidentom Erdoganom, jej smrť okomentoval slovami, že „Chalafová bola zneutralizovaná v úspešnej operácii.“

—  Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

USA odložili stretnutie lídrov krajín juhovýchodnej Ázie

USA odložili stretnutie lídrov krajín juhovýchodnej Ázie

Spojené štáty odložili stretnutie lídrov krajín juhovýchodnej Ázie, ktoré sa malo uskutočniť v polovici marca v Las Vegas. Dôvodom je šírenie nového koronavírusu, informoval v piatok zástupca Trumpovej administratívy. Americký prezident Donald Trump pozval zástupcov 10-členného Združenia národov..