Nemeckí regionálni politici oživujú tému zrušenia protiruských sankcií

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Dvaja premiéri nemeckých regionálnych vlád si za vyhlásenia narušujúce euroúnijný konsenzus vyslúžili ostrý nesúhlas zo strany iných politikov a im pridružených médií.

Michael Kretschmer, premiér Saska z vládnej strany CDU, sa pred niekoľkými dňami stretol na ekonomickom fóre v Petrohrade s ruským prezidentom Vladimírom Putinom a vyslovil sa za zrušenie sankcií proti Rusku.

Podľa Kretschmera zo strany Angely Merkelovej je Rusko pre Nemecko „dôležitý strategický partner“, pričom pre lepší vzájomný vzťah jeho krajina „potrebuje skoncovať so sankciami.“ Vyjadrenie sprostredkoval pomocou sociálnej siete Twitter krátko po svojom návrate z Petrohradu.

Vlnu kritiky, ktorá sa na Kretschmera pre toto vyhlásenie spustila, pomohla zmierniť podpora od ďalšieho rovnako postaveného kolegu, predsedu vlády v spolkovom štáte Durínsko, Boda Ramelowa.

„Politická neefektívnosť sankcii sa osvedčuje už dlho. Ich deklarovaný cieľ, toľko potrebný mier na Ukrajine, je tak ďaleko ako nikdy predtým,“ mieni Ramelow, dlhoročný člen ľavicovej nemeckej strany Die Linke.

V rozhovore pre regionálne noviny Thüringer Allgemeine tiež povedal, že vďaka takejto politike je “utrpenie civilného obyvateľstva veľké.”

Vzájomný obchod i tak prekvitá

Nie práve odhodlaný prístup Nemecka k sankciám dokazuje aj realizácia projektu Nord Stream 2, ktorý by mal krajinu zásobovať plynom priamo z Ruska či celkový nárast nemeckých investícii na území najrozsiahlejšej krajiny planéty.

Rusko-nemecká obchodná komora totiž v apríli zaznamenala najvyššiu úroveň nemeckých investícii u Rusov od čias globálnej finančnej krízy pred 11 rokmi.

Podľa vyjadrenia komory celkový objem finančných prílevov od nemeckých investorov v minulom roku predstavoval 3,2 miliárd EUR, čo značne prevyšuje prognózy Deutsche Bundesbank, že táto suma dosiahne maximálnu výšku 2,1 miliárd EUR.

— Tím Denník S


Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Koronavírus je už u susedov

Koronavírus je už u susedov

Prvé prípady nákazy novým koronavírusom v utorok potvrdili aj Rakúsko a Chorvátsko. Rakúska verejnoprávna televízia ORF..