„Nearabské a neafrické“ hodnoty. Václav Klaus mladší je lídrom novej protisystémovej strany Trikolóra

Václav Klaus mladší (Zdroj: SITA)

Syn bývalého prezidenta ČR po konflikte s vedením jeho predošlej strany ODS obohacuje tamojšiu politickú scénu o vlastný subjekt. „Chceme si vziať našu krajinu späť,“ nechal sa počuť na ostro sledovanej tlačovej konferencii.

Podľa informácii denníka Mladá fronta DNES má s novozaloženým hnutím spolupracovať napríklad kardiochirurg Jan Pirk, exposlanec ODS Boris Šťastný, známa ekonómka Markéta Šichtařová či šéf potravinárskej spoločnosti Madeta, Jan Teplý starší. Angažovať v strane sa bude aj bývalý český prezident, ktorý si od syna vyslúžil pozíciu garanta zahraničnej politiky.

Tri piliere fungovania

Klaus avizoval, že filozofia jeho novej strany bude postavená na troch základných pilieroch.

Strana sa chce v prvom rade na svet pozerať očami radového občana jej krajiny. „Svet bez Českej republiky pre nás nemá žiadny zmysel. To je optika, ktorá je pre nás kľúčová. Skutočne nás zaujíma omnoho viac Jaroslav Novák z Pelhřimova, než uškatec na Antarktíde,“ upresnil posmešne Klaus. Na margo svojho vzťahu k EÚ poznamenal, že si ctí európske hodnoty „v zmysle nearabské a neafrické.“

Druhým pilierom je presvedčenie, že bohatstvo vzniká z práce. „Skutočne, bohatstvo tejto krajiny vzniklo slobodnými a spontánnymi aktivitami slobodných ľudí a firiem. Chceme pracovitých a činorodých ľudí hájiť absolútne principiálne,“ zdôraznil Klaus s implicitnou narážkou na tých, ktorí zo systému iba berú.

Názov posledného piliera znie – Bráňme normálny svet. „Chceme hájiť konzervatívne hodnoty a zdravý rozum. Napríklad si nemyslíme, že cicavci majú 27 pohlaví podľa toho, ako sa cítia, a že máme takéto bludy učiť deti na školách,“ zaznelo z Klausových úst. „Nemyslíme si, že európsku a už vôbec nie svetovú priemyselnú politiku má určovať šestnásťročná pubertiačka zo Švédska s nejakými diagnostikovanými psychickými poruchami,“ čím mal na mysli environmentálnu aktivistku Gretu Thunbergovú, ktorá má podľa posudku lekárov Aspergerov syndróm, obsedantno kompulzívnu poruchu a tzv. elektívny mutizmus.

Posolstvo strany je jednoznačné

Na tlačovej konferencii, ktorú moderoval populárny herec Marek Vašut, prípravný 9 členný výbor prezradil, že v ekonomickej rovine je pre stranu smerodajné zachovanie vlastnej meny, slobodného trhu a eliminovanie dlhov.

„Rodina, obec a štát sú tri základné kamene nášho normálneho sveta. Rodina, ktorá sa skladá z otca, mamy a detí je tá rodina, ktorú chceme hájiť,“ poznamenala Zuzana Majerová Zahradníková, taktiež bývalá členka ODS, aby ozrejmila kultúrno-hodnotové nastavenie Trikolóry.

Prioritou pre hnutie je vysoká politika

Klausove zoskupenie sa plánuje sústrediť na voľby do poslaneckej snemovne, ktoré sa uskutočnia na jeseň roku 2021. Krajským voľbám, ktoré sa budú konať o rok skôr, veľkú pozornosť nevenujú. „Náš vzťah ku krajom je negatívny. Myslíme si, že sú to len prietokové ohrievače peňazí daňových poplatníkov a že nemajú žiaden zmysel,“ vraví 49 ročný politik.

— Tím Denník S


Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...