Progresívcom pomáha agentúra kontroverzného Shaviva. Ten mal figurovať v pokuse o prevrat

Michal Truban a Miroslav Beblavý (Zdroj: SITA)

Koalícia Progresívne Slovensko/Spolu využíva konzultačné služby Michala Repu, ktorý na Slovensku zastupuje spoločnosť Arona Shaviva. Shavivove služby v minulosti využil napríklad aj Matúš Vallo alebo Zuzana Čaputová. Shaviv a jeho spolupracovník Joseph Assad sú obvinení čiernohorskými orgánmi z podieľania sa na protištátnom prevrate v roku 2016.

Britsko-izraelská konzultačná spoločnosť Arona Shaviva je známa po celom svete. Podieľala sa na kampaniach kandidátov na prezidentské voľby v Srbsku, Chorvátsku, USA, Rakúsku, alebo aj na Slovensku. U nás pomáhala napríklad aj v kampaniach Matúša Valla alebo Zuzany Čaputovej. Shaviv sa špecializuje na televízne reklamy pre politikov.

Podľa staršej správy, ktorú priniesol portál Guardian, mal Shaviv spolupracovať s bývalým agentom CIA Josephom Assadom v Čiernej Hore. Obaja však boli obvinení čiernohorskou vládou z podieľania sa na proruskom puči, ktorého cieľom malo byť okrem iného aj zavraždenie premiéra krajiny.

Vládu nezvrhli

Assad odmietol všetky obvinenia a tvrdil, že ide o falošnú kampaň čiernohorskej vlády. Podgorica vtedy obvinila 14 osôb zo zosnovania konšpirácie, ktorá mala za cieľ zvrhnúť vládu krajiny. Medzi obvinenými osobami boli dvaja Rusi, deväť Srbov a traja Čiernohorci.

Dôvodom na prevrat, ktorý sa mal odohrať počas parlamentných volieb v roku 2016, mala byť snaha pučistov zabrániť vstupu Čiernej Hory do NATO. Krajina sa stala členom tejto organizácie 5. júna 2017.

Stopa má viesť z Prahy

Shaviv vtedy pomáhal s politickou kampaňou Demokratickému frontu, opozičnej strane, ktorá sa orientuje na Moskvu. Shaviv si mal neskôr najať Assada kvôli tomu, že ho sledovala čiernohorská bezpečnostná služba. V minulosti spolu už spolupracovali aj v iných častiach sveta.

Čiernohorský prokurátor Sasa Cadenovic však tvrdí, že Shaviva a spol. usvedčujú peniaze, ktoré mali prísť od Rusov. Istá spoločnosť z Čiech, ktorá je podľa Cadenovica vlastnená Rusmi, poslala Shavivovi na jeho účet na Cypre 1,5 milióna eur.

Progresívci: O podozreniach vieme

Na Slovensku zastupuje Shavivovu spoločnosť Michal Repa, s ktorým spolupracuje koalícia PS/Spolu. Martin Burgr, manažér komunikácie od progresívcov sa pre Pravdu vyjadril, že „áno, fakturuje nám agentúra Shaviv, ale my spolupracujeme len s Michalom Repom.“

Podľa Burgra sú si členovia PS/Spolu vedomí podozrení a obvinení ohľadom Shaviva a neúspešného prevratu v Čiernej Hore. Tvrdia, že ak by sa podozrenia potvrdili, spoluprácu by v tom momente ukončili. Shaviv hovorí, že v Čiernej Hore robil len štandardnú kampaň. 

— Juraj Orolín

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...