Kiska alebo Pellegrini. Kto mal ísť na oslavy Dňa D? Dáni poslali len veľvyslanca

Peter Pellegrini (Zdroj: SITA)

Tichý politický boj medzi prezidentom Andrejom Kiskom a vládou neutíchol ani pár dní pred koncom mandátu hlavy štátu. Tentokrát ministri vyčítali Kiskovi, že nezastúpil premiéra Petra Pellegriniho na oslavách 75. výročia vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii. Opozícia a prezidentský palác zase zazlievajú Pellegrinimu, že dal prednosť oficiálnej návšteve Ruska.

Deň D alebo po anglicky D-Day si Európa pripomína každoročne 6. júna. V tento deň roku 1944 sa na severnom pobreží Francúzska vylodilo v rámci operácie Overlord 150-tisíc spojeneckých vojakov, ktorí pomohli prelomiť línie nacistickej Tretej ríše.

Spomienkový deň je veľká udalosť, na ktorú sú každoročne pozvaní štátnici z celého sveta, aby si uctili pamiatku padlých aj víťazstvo tých, ktorí prežili a pomohli poraziť režim pod vedením Adolfa Hitlera.

Premiér Peter Pellegrini v relácii televízie Markíza Na Telo tvrdil, že pozvánku na oslavy do Normandie dostal prezident Andrej Kiska, ale Denník N s odvolaním sa na dva rôzne zdroje tvrdí, že to nie je pravda.

Mohol ísť aj Kiska

Členovia Pellegriniho vlády však trvajú na tom, že na oslavy v Normandii mohol ísť aj prezident Andrej Kiska, aj keď už o pár dní odovzdá funkciu do rúk novozvolenej hlavy štátu Zuzany Čaputovej.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a minister hospodárstva Peter Žiga, ktorí išli spolu s premiérom na oficiálnu štvordňovú návštevu Ruska, sa Pellegriniho zastali. Žiga odporučil médiám, aby porovnali pracovný program prezidenta Kisku s programom premiéra. „Pri troške snahy mohol zastúpiť predsedu vlády, respektíve reprezentovať Slovenskú republiku a občanov pri oslavách Dňa vylodenia v Normandii,“ povedal Žiga o Kiskovi.

Podobne sa vyjadril aj šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák. Ten ako príklad uviedol Dánsko, ktoré na oslavy 75. výročia vylodenia v Normandii poslalo len veľvyslanca. „Dánsko je prítomné na úrovni veľvyslanca a nemyslím si, že páchajú harakiri,“ uviedol Lajčák.

Podľa ministra zahraničných vecí bolo povinnosťou premiéra, aby šiel do Ruska riešiť ekonomické otázky. Kritiku na adresu premiéra za jeho neúčasť na oslavách výročia Dňa D považuje Lajčák za účelovú.

Slovensko na oslavách v Normandii nakoniec zastupoval podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši.

— Tím Denník S


Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...