Tak Rusko, či Normandia?

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Je úplne jedno, či Peter Pellegrini mohol za seba poslať Andreja Kisku do Normandie a naschvál to neurobil, aby si náš prezident nerobil z úradu marketingový nástroj. Alebo či to Andrej Kiska naschvál ignoroval, aby mohol premiéra „grilovať“, že si vybral Rusko, pred Západom. Dokonca aj keby išlo o nešťastnú zhodu náhod, podstatné je, že Petrovi Pelegrinimu sa za rok vo funkcii podarilo v zahraničnej politike viac, než Andrejovi Kiskovi a Robertovi Ficovi dohromady za posledných 5 rokov.

Nik nie je na pochybách, že to nie je osobné čaro nášho premiéra, ale fakt, že sa Slovensko a celkovo stredná Európa stávajú centrom pozorností veľmocí. No v jeho prospech hrá minimálne fakt, že miesto obedu s Dalajlámom a porušením politiky jednej Číny, sedel náš premiér na jednom panele Petrohradského ekonomického fóra s prezidentami Číny a Ruska.

Našim liberálnym médiám sa však zdá, že náš premiér by radšej mal sedieť v Normandii alebo si dať obed s Dalajlámom a odmietať rastúcu rolu východných mocností v medzinárodnej politike. A to aj napriek tomu, že plyn a ropa z Ruska sú kľúčovými elementami pre chod našej ekonomiky. Alebo aj napriek faktu, že Rusko a Čína majú dlhodobo záujem o predĺženie širokorozchodnej železnice až do Bratislavy, čo by Slovensku prinieslo mnoho investícii a tak veľmi potrebnú diverzifikáciu ekonomiky.

Nie, našich „rusofóbov“ radšej zaujíma ako zosmiešniť, kritizovať alebo radšej neinformovať o návšteve nášho premiéra v Rusku. Všetci títo ľudia by totiž prišli do Kremľa a pýtali sa na anexiu Krymu, odsudzovali podporu separatistov na východe Ukrajiny, potom by Vladimírovi Putinovi dali lekciu z toho, ako sa buduje demokracia a občianska spoločnosť a nakoniec by sa mohlo začať rokovať o tom, že vďaka Nord Stream 2. a Turkish Stream ropovod Družba prestáva mať význam a najviac to postihne nás.

S pravdepodobnosťou rovnajúcej sa určitosti, by Andrej Kiska pozvánku do Ruska neprijal. Tak ako by ju nepriali iní politici, len aby potešili našich západných partnerov, ktorí do Ruska pozvánku vždy radi príjmu a čulo s ním obchodujú viď. Nord Stream 2 a otvorenie novej továrne Mercedesu neďaleko Moskvy. No naši najvernejší sa budú radšej hlásiť k ideálom, ktorých výsmechom je obrat v medzinárodnom obchode medzi Ruskom a napríklad Nemeckom, či Francúzskom. Ale prečo by sme sa my mali mať lepšie, keď už máme liberálnu demokraciu a orwellovskú mašinériu, ktorá ťahá keď už liberálna demokracia nevládze.

— Tím Denník S


Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...