Na inauguráciu prezidentky Čaputovej môže Harabin aj Daňo

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Inaugurácia novozvolenej prezidentky Zuzany Čaputovej vzbudila rozruch na politickej scéne ešte pred samotným slávnostným aktom. Postaral sa o to predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS), keď pozval na jej inauguráciu aj neúspešných kandidátov na funkciu hlavy štátu. Prezidentka v relácii televízie Markíza Na Telo v reakcii uviedla, že jej nezostáva nič iné len vziať vec na vedomie.

Inauguráciu prvej prezidentky v histórii Slovenskej republiky má na starosti kancelária NR SR. Argumentuje pritom, že zoznam hostí nepripravovali jej zamestnanci, ale ľudia z kancelárie dosluhujúceho prezidenta Andreja Kisku.

Podľa portálu Aktuality.sk však pozvánky na inauguráciu neposielala prezidentská kancelária ani tím okolo novozvolenej prezidentky Čaputovej, ale práve kancelária NR SR.

Kancelária parlamentu ďalej uvádza, že ide o tradíciu a výnimku tvorila len inaugurácia odchádzajúceho prezidenta Andreja Kisku, na ktorú neboli pozvaní jeho súperi z predvolebnej kampane. S tým Čaputová nesúhlasí a uviedla, že pozvanie jej súperov bolo pre ňu novinkou.

„Doteraz táto tradícia nebola. Nezostáva mi nič iné, len to zobrať na vedomie a mať nadhľad nad mnohými skutočnosťami, ktoré sa dejú,“ povedala nová prezidentka v relácii televízie Markíza Na Telo.

Pozvaní hostia

Vzhľadom na to, že slávnostná inaugurácia Zuzany Čaputovej je vopred naplánovaná, tak je zoznam hostí už nemenný. Kancelária NR SR v stanovisku k celej veci uvádza, že „považovala za správne pozvať na slávnostnú schôdzu“ vedenú predsedom parlamentu aj prezidentských kandidátov, ktorí neuspeli.

Napriek pozvaniu nie je jasné, kto všetko z neúspešných kandidátov na post hlavy štátu sa nakoniec dostaví na slávnostné zasadanie NR SR. Eduard Chmelár už však avizoval, že sa na inaugurácii nezúčastní. Ako dôvod uviedol reakciu prezidentky Čaputovej a dodal, že nepôjde na slávnosť, o ktorej vopred vie, že na nej nie je vítaný.

Na slávnosti sa môže vďaka pozvaniu objaviť napríklad sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin, ktorí Čaputovú v kampani tvrdo kritizoval alebo aj kontroverzný aktivista Martin Daňo.

Práve s Daňom má problém koaličná strana Most/Híd, ktorá má svoje dôvody na to, aby sa aktivista nezúčastnil na inaugurácii. „Osoba, ktorá sa v minulosti vyhrážala novinárom aj politikom, ktorá sociálne siete zaplavuje svojimi konšpiračnými teóriami a bludmi, by nemala byť poctená účasťou na takom slávnostnom akte, akým je inaugurácia hlavy štátu,“ uvádza Most v reakcii.

Zuzana Čaputová zloží prezidentský sľub 15. júna v priestoroch Slovenskej filharmónie v Bratislave počas slávnostného zasadania parlamentu, ktoré povedie predseda NR SR Andrej Danko.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...