Rusi sa vraj chystajú schváliť zákon o oprávnenosti okupácie ČSSR. Je to klamstvo

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

V rámci slovensko-ruských vzťahov posledné dni najviac zarezonovala otázka týkajúca sa nového legislatívneho návrhu v ruskej štátnej dume. Ten mal legitimizovať okupáciu územia Československa vojskami Varšavskej zmluvy v roku 1968. Nakoľko ide o extrémne citlivú otázku, vlna hystérie na seba nenechala dlho čakať. Zdá sa však, že skutočnosť je diametrálne odlišná a nemáme dočinenia s novou senzáciou, ale iba s ďalším potvrdením skutočnosti, že HOAXy neobchádzajú ani redakcie mainstreamových médií.

Správa o pripravovanom zákone sa rozšírila v sobotu na obed a do pár hodín zaplavila celý český a slovenský internet. Novinári získali ďalší dôvod pre svoj protiruský naratív, ľudia zo širokej verejnosti si zanadávali na zlého boľševika, objavil sa apel na stiahnutie nášho veľvyslanca z Moskvy a premiér Pellegrini bol dopytovaný, aby relativizovanie čiernych momentov histórie svojej krajiny ostro odsúdil na aktuálnej návšteve Ruska.

Čo sa v ruských zákonodarných kruhoch naozaj rieši?

V programe zasadnutí dumy existuje návrh zákona “o rozšírení statusu veterán vojny na vojakov armády ZSSR vyslaných do ČSSR v auguste 1968 v rámci operácie armád Varšavskej zmluvy”.

Podobný zákon má dlhú dobu platný napríklad Ukrajina a po odosobnení sa istú logiku má. Pokiaľ radový vojak plní príkazy, bojuje, zápasí zo zraneniami, tak mu uznanie prislúcha, aj keď jeho velenie robí odsúdeniahodné rozhodnutia. 

Je dôležité poznamenať, že nejde o žiadnu novotu a podobnú iniciatívu vyvíjajú komunisti, z ktorých dielne návrh pochádza, už niekoľko rokov. Ich ostatní parlamentní kolegovia však schválenie opakovane blokujú.

Predmetný návrh sa však v žiadnom prípade nerovná stavaniu okupácie nášho územia do pozitívneho svetla a glorifikovaniu boľševických zločinov.

Ako sa zrodila táto dezinterpretácia?

V piatok, teda deň predtým, ako tlač vypustila do sveta správu o domnelom ruskom návrhu zákona o schvaľovaní okupácie, sa uskutočnil okrúhly stôl pod vedením komunistov a za účasti vojnových veteránov a ostatných parlamentných strán.

Diskutovalo sa o návrhu zákona o rozšírení statusu veteránov a komunistický poslanec Sinelščikov po analýze dokumentov prehlásil, že sovietske vojská prišli na územie Československa na pozvanie a zasahovali proti kontrarevolúcii.

To je síce typická slabá komunistická výhovorka, no z tejto situácie dozaista nemožno vyvodiť, že Rusi majú na stole zákon o schvaľovaní sovietskej invázie.

Suma sumárum, pri diskutovaní o zákone o rozšírení statusu veteránov aj pre vojakov vyslaných do ČSSR, ktoré sa ani nedialo v parlamente, zaznela z úst jedného komunistického poslanca poznámka o oprávnenosti okupácie z roku 1968.

Médiá tieto dve nesúvisiace veci pozliepali a výsledný guláš s nasadením sebe vlastným servírujú ľuďom doteraz.

O tom, či sa budú s rovnakou zanietenosťou ospravedlňovať za šírenie bludov a hasiť škody, si dovolíme pochybovať.

— Tím Denník S


Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...