Česko čakajú obrovské protesty. Davy ľudí požadujú odstúpenie premiéra Babiša

Andrej Babiš (Zdroj: SITA)

Praha zažila možno najväčší protest od Nežnej revolúcie v roku 1989. Do ulíc českej metropoly ľudí opäť zvolala ľudí iniciatíva „Milion chvilek pro demokracii“. Ide o ďalší zo série protestov, ktoré sa v susednom Česku konajú od konca apríla. Účastníci demonštrácií kritizujú vládu premiéra Andreja Babiša a vyzývajú ho, aby odstúpil. Demisiu požadujú aj od ministerky spravodlivosti Marii Benešovej.

Okrem Prahy protestovali koncom mája odporcovia premiéra Babiša aj v ďalších českých mestách. Posledný májový týždeň sa na Václavskom námestí v Prahe zišlo podľa organizátorov približne 50-tisíc ľudí. Tisícky ďalších protestovali mimo hlavné mesto.

Andrej Babiš protestujúcim Čechom po jednom z aktuálnych protestov odkázal, že ak chcú zmeniť pomery v Českej republike, tak by si mali založiť vlastnú politickú stranu. „Ľudia majú právo demonštrovať a vyjadriť svoj názor, máme zaplať pánboh demokraciu,“ reagoval Babiš po jednom z májových protestov.

Dôvodom na súčasné demonštrácie je ministerka Marie Benešová, ktorá v Babišovej vláde vedie rezort justície a kritici premiéra tvrdia, že by mohla ovplyvňovať vyšetrovanie údajného dotačného podvodu v kauze „Čapí hnízdo“. V tej čelí Babiš spolu s ďalšími šiestimi osobami čelí podozreniu z dotačných podvodov a dozorujúci štátny prokurátor rozhoduje či vo veci podá obžalobu.

Babiš, Agrofert a dotácie

Protesty sú o to intenzívnejšie, že Babišova bývalá spoločnosť Agrofert, ktorú premiér pre stret záujmov vložil do zvereneckého fondu, má podľa predbežnej auditnej správy Európskej komisie vrátiť európske dotácie vo výške 280 miliónov českých korún. Ide o dotácie, ktoré Agrofert dostal v roku 2017.

Babiš sa bráni tým, že ide len o predbežnú auditnú správu a odmieta akékoľvek vracanie dotácií či miešanie sa do záležitostí jeho bývalej spoločnosti. Agrofert je súčasťou zvereneckého fondu už dva roky, pretože v Českej republike platí zákon o strete záujmov, takže Babiš nemohol riadiť Agrofert a zároveň predsedať vláde.

Babiš v reakcii na požiadavku vrátiť dotácie reagoval tým, že bol iba informovaný o prijatí predbežnej auditnej správy EK. „Ak som správne informovaný, tak ide o čisto právny výklad, s ktorým sa kompetentné inštitúcie Českej republiky nestotožňujú a majú iný názor,“ argumentuje český premiér.

Prídu aj aktivisti zo Slovenska

Na prvú júnovú demonštráciu proti Babišovi a ministerke Benešovej, ktorú organizátori označili za najväčšiu od roku 1989, prijali pozvanie riaditeľ českej pobočky Transparency International, zakladajúci člen Únie daňových poplatníkov ČR, ale aj herci a speváci.

Do Prahy na protest proti Babišovi pricestoval tentokrát aj spoluorganizátor proti vládnych protestov na Slovensku a zakladajúci člen iniciatívy Za slušné Slovensko Juraj Šeliga. Organizátori odhadujú účasť na 100-tisíc ľudí. Na predošlých demonštráciách proti premiérovi Babišovi a ministerke Benešovej sa zúčastnili desaťtisíce ľudí. Konali sa aj protesty na podporu predsedu vlády, ale účasť bola oveľa menšia.

— Tím Denník S


Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Iránci si volia parlament

Iránci si volia parlament

V Iráne sa v piatok konajú parlamentné voľby, ktoré favorizujú konzervatívcov. O kreslo v 290-člennom parlamente sa uchádza..