Na českej diaľnici nastal kolaps. Dôvodom je americký konvoj

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Zdržanie až 90 minút a 20 kilometrové nehybné kolóny si vyžiadal presun armádnej techniky Spojených štátov na vojenské cvičenie do Maďarska a Rumunska.

Podľa dostupných informácii konvoj obsahuje približne 350 kusov bojovej techniky a 800 ľudí.

Ako ďalej konkretizuje hovorkyňa Armády Českej republiky Magdaléna Dvořáková, celý americký konvoj je rozdelený na 14 častí a jedna časť obsahuje asi 18 vozidiel, ktoré sa presúvajú rýchlosťou 50 až 80 km/h. „Najpomalšie šiel okolo Prahy, kde sa pohyboval v kolónach asi 18 km/h,“ dodala.

Hoci bol prechod amerických vozidiel dlhodobo plánovaný, rekonštrukčné práce na ceste, veľkosť samotného konvoja či pridružené meškanie už pri vstupe na územie ČR z Nemecka si vyžiadali svoju daň. Vzniknutú situáciu naviac skomplikovala aj kolízia poľského nákladného auta s armádnym vozidlom či početné technické problémy a poruchy.

Štvrtkové upchatie hlavnej dopravnej tepny v krajine robilo vrásky aj premiérovi Andrejovi Babišovi, podľa ktorého ide o „krízovú situáciu“ a podľa jeho názoru musí konvoj opustiť diaľnicu a počkať do noci.

Ešte pred poludním boli preto tri skupiny konvoja zastavené. Dve zamierili na nútenú pauzu do obce Bernartice v okrese Benešov a jedna čaká na vhodnejšie podmienky v Starej Boleslavy. Väčšina však po rozpustení zápch pokračovala v jazde po českých cestách smer Brno.

Hoci vedie trasa Američanov aj cez Slovensko, podobným problémom, akým čelili naši západní susedia, by sme sa mali z dôvodu nočného presunu, kedy je premávka podstatne redšia, vyhnúť.

— Tím Denník S


Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Trump je pripravený podpísať mierovú dohodu s Talibanom

Trump je pripravený podpísať mierovú dohodu s Talibanom

Americký prezident Donald Trump je pripravený podpísať mierovú dohodu s militantným hnutím Taliban v Afganistane, ak vydrží dočasné prímerie. Šéf Bieleho domu to vyhlásil pred svojou cestou do Indie. "Je čas prísť domov. Chcú prestať. Viete, bojovali veľmi..