EXKLUZÍVNE Na Sulíka má v SaS veľký vplyv človek z prostredia tajných služieb, tvrdí Rajtár

Jozef Rajtár (Zdroj: SITA)

ROZHOVOR Nová vláda by dôkladne vyšetrovala zločiny Roberta Fica a oligarchov. Treba to „ošetriť “ a výsledkom je, že máme smeráka na kandidátke. Proste trojského koňa z pozadia Smeru a Výbohovho priateľa, hovorí člen platformy Demokratické jadro SaS Jozef Rajtár.

Myslíte si, že existuje nádej, že sa podarí presadiť nejakú alternatívnu kandidátku, na ktorej budete aj vy, pán Galko a ďalší členovia z Demokratického jadra?

Nádej existuje a dokonca v priebehu tohto týždňa takú kandidátku predstavíme. A možno aj dve. Celkovo by mali byť možno až 4 kandidátky.

A vidíte možnosť, že takáto kandidátka bude aj úspešná?

Je tu aj možnosť, že členovia to vyriešia patom na kongrese tým, že neumožnia uznášaniaschopnosť tak, že nepríde hlasovať minimálne 109 členov. Aj to sa môže stať. Alternatív existuje viacero.

A v prípade, že prejde tá kandidátka, ktorú navrhol pán predseda Sulík. Čo potom? Ste otvorení možnosti založiť vlastnú stranu alebo vstúpiť do nejakej inej?

Toto by som absolútne nekomentoval. Bolo by to úplne predčasné. Veď my sme stále členovia SaS, dokonca zakladajúci, a čakáme na rozhodnutie kongresu.

Stále nie je jasné, z čoho spor medzi Demokratickým jadrom a Sulíkom vychádza. Vieme, že existuje pnutie ohľadom toho, ako pán Sulík spravuje stranu, lenže prečo ten spor nastal teraz a nie napríklad pred troma rokmi?

Ja osobne si myslím, že dôležitá časť toho je, že idú voľby a takýto proces prebieha aj v iných opozičných stranách, aj v tých nových. Jednoducho padá vláda a s najväčšou pravdepodobnosťou by nastúpila iná vláda, ktorá by dôkladne vyšetrovala zločiny Roberta Fica a oligarchov v pozadí. No a toto je treba ošetriť, tak tlak zvonka narástol a tým pádom aj s tým súvisiace vnútorné napätie gradovalo. A výsledkom tohto procesu je, že máme smeráka na kandidátke. Proste trojského koňa z pozadia Smeru a Výbohovho priateľa.

A to je prirodzený proces, lebo tu ide o to, či tie miliardy, ktoré štát každý rok rozdelí pôjdu oligarchom alebo že či pôjdu tam, kam majú. Na cesty, nemocnice a tak ďalej. To je proste veľká sila a títo ľudia sa nevzdajú bez boja. A nejde len o to, kam budú prúdiť peniaze, ale aj o to, či budú reálne vyšetrovaní a odsúdení. Majú peniaze, majú prostriedky a robia všetko pre to, aby rozbili strany, ktoré stoja proti nim. Alebo aby to aspoň neboli také strany ako na začiatku, alebo iné, ktoré oligarchom budú slúžiť alebo ich minimálne tolerovať.

Vy si teda myslíte, že pán Sulík nemá záujem na tom, aby sa tieto veci vyšetrili a aby oligarchovia moc stratili?

To som nepovedal, ja hovorím iba fakty. Pravdou je, že na vysokom mieste Sulíkovej kandidátky je, podľa vlastných slov, priateľ Miroslava Výboha a Miroslav Výboh je zasa priateľ Roberta Fica. Toto sú fakty. A práve tí sú nežiaduci, ktorí reálne bojovali s mafiou, so Smerom a dosahovali výsledky a naopak, citujem, že ruku dať do ohňa za človeka Smeru, za človeka, ktorý je priateľ Výboha a Kočnera.

Kuloárne informácie hovoria, že ľudia v Demokratickom jadre boli s pánom Sulíkom nespokojní aj z toho dôvodu, že údajne istý človek v SaS má na neho a jeho rozhodnutia veľký vplyv.

Áno, to je tiež pravda. Keďže ten človek pochádza z tajných služieb, tak tam je tá motivácia v konečnom dôsledku rovnaká. Ovládnuť nejakú stranu alebo ju eliminovať, aby sa nezmenil systém mafie.

Môžete menovať?

Nebudem sa k tomu vyjadrovať menne, ale to prvé, čo ste sa pýtali, tak tá odpoveď platí.

O reakciu sme požiadali predsedu SaS Richarda Sulíka.

— Peter Števkov

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...