Čaputová skladá tím. Pozitívne prekvapenie sa nekoná

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Napriek tomu, že vábivý pojem „zmena“ bol v kampani Zuzany Čaputovej jeden z kľúčových, z hľadiska celkovej atmosféry v Grasalkovičovom paláci a názorov z neho zaznievajúcich možno očakávať skôr tichú kontinuitu. Toto tvrdenie podporuje aj výber prvých členov prezidentkinho budúceho tímu. Dovedna zazneli tieto mená – Marián Leško, Martin Strižinec a trio uzatvára najmenej známy Juraj Rizman.

Iba v tom lepšom svetle

Spomínaný Marián Leško by sa mal ujať postu poradcu pre domácu politiku. Nástup do novej práce tak pre neho znamená ukončenie pôsobenia v týždenníku Trend a jeho tvár sa viac nebude objavovať ani v JOJkárskej humoristickej relácii Sedem.

Na svojom oficiálnom facebookovom účte ho budúca hlava štátu predstavila okrem toho aj ako politického komentátora a novinára, ktorý sa v minulosti angažoval v denníku Pravda a neskôr v SME. Pripomenula, že taktiež spolupracoval s rádiom Slobodná Európa, pôsobil v nadácii Zastavme korupciu a je autorom viacerých kníh o slovenskej politike.

Hovorí sa tomu prevracanie kabátov

To, čo sa z tohto osobnostného profilu nedozviete, je skutočnosť, že Marián Leško na veľké prekvapenie existoval aj pred rokom 1989 a dokonca v minulom režime prežil väčšinu svojho života. S tým sa spája napríklad aj jeho zamestnanie redaktora pre týždenník Nové Slovo, ktorý vydával Ústredný výbor Komunistickej strany Slovenska.

Verný ideálom budovateľov svetlých zajtrajškov však ostal minimálne aj krátko po prevrate, keď v roku 1994 kandidoval do parlamentu za silne ľavicovú postkomunistickú koalíciu Spoločná voľba. Potom už nastalo presedlanie z červenej farby na aktuálnejšiu modrú a či súviselo aj s Leškovou stážou v USA v 90. rokoch, sa môžeme len domnievať.

V dobre viere dúfame, že na túto etapu osobnej Leškovej histórie pani prezidentka iba čírou náhodou pozabudla. Rovnako ako na skutočnosť, že ešte pred pár týždňami sám Leško v pozícii „nezávislého“ analytika „nezávisle“ komentoval priebeh jej súperenia o kreslo s Marošom Šefčovičom.

Keď už možno zložiť masku

Horeuvedený Martin Strižinec zase pokryje post hovorcu. Ešte donedávna pôsobil v RTVS ako moderátor diskusnej relácie O 5 minút 12, kde sa mu nie veľmi úspešne darilo zastrieť svoj vlastný liberálny svetonázor a averziu voči vládnej koalícii. Tá sa koniec koncov prejavila naplno o pár mesiacov, keď sa spolu s rôznymi ďalšími esami objavil ako rečník na protestoch Za Slušné Slovensko. Dnes mimo iného pôsobí aj ako doktorand na Univerzite Komenského, kde školí budúcich žurnalistov. Na ich objektívny nadhľad v praxi sme preto veľmi zvedaví.

Zelené témy a občianska spoločnosť


Posledným vyvoleným je Juraj Rizman. Verejnosť si jeho osobu spája predovšetkým s ekologickou organizáciou Greenpeace SR, ktorej dlhé roky šéfoval a podieľal sa na mnohých prospešných aktivitách v oblasti ochrany prírody.

No ťažisko jeho aktivít sa dnes nachádza na trochu inom mieste. Od roku 2012 je členom Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie, v treťom sektore pôsobil tiež ako hovorca a dvakrát bol aj ako hovorca ocenený. Najprv v roku 2008 a neskôr v roku 2017.

Popritom sa angažuje v mimovládnej organizácii Via Iuris, kde má pod palcom koordináciu kampaní a komunikácie.

Zuzane Čaputovej bude radiť v enviromentálnych otázkach a v otázke rozvoja občianskej spoločnosti.

— Tím Denník S


Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Zákaz herní a kasín v Nitre získal dostatok právoplatných podpisov

Zákaz herní a kasín v Nitre získal dostatok právoplatných podpisov

Pod petíciou za zákaz herní a kasín v Nitre bol dostatok právoplatných podpisov obyvateľov mesta. Potvrdila to kontrola, o ktorej minulý týždeň pre pochybnosti prokurátora rozhodlo mestské zastupiteľstvo. Petícia viedla mestských poslancov k prijatiu nariadenia o úplnom zákaze..

Horí výrobná hala v Šuranoch

Horí výrobná hala v Šuranoch

Už viac ako tri hodiny zasahujú hasiči pri požiari výrobnej haly v Šuranoch v okrese Nové Zámky. Horieť začalo krátko..