Pod balkánskym kotlom znovu lietajú iskry. V Kosove zatýkali Srbov, Belehrad uviedol armádu do pohotovosti

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Incident, ktorý by sa v iných kútoch sveta zaobišiel bez väčšej pozornosti, je v nestabilnom regióne Balkánu dôvodom na novú medzinárodnú roztržku.

V utorok ráno podnikli špeciálne jednotky kosovskej polície v oblasti mesta Mitrovica raziu, počas ktorej bolo zadržaných takmer 30 ľudí, prevažne občanov Srbska. Podľa kosovského predsedu vlády Ramusha Haradinaja bola operácia zameraná proti organizovanému zločinu a jej cieľom sú policajti a colníci. Na mieste podľa dostupných informácii prišlo aj k streľbe a zraneniam na oboch stranách.

Situáciu citlivo vníma srbská strana, podľa ktorej bolo cieľom „zastrašiť obyvateľov“ a vyvolať medzi nimi „paniku“. Tvrdí to poverenec srbskej vlády pre Kosovo, Marko Djurić.

Srbský minister zahraničných vecí Ivica Dačič je zase presvedčený, že počas utorkovej razie za prítomnosti asi 70 vojenských vozidiel bola použitá „nadmerná sila“, napriek tomu navrhuje diplomatické riešenie sporu a vyzval na dialóg s Prištinou a implementáciu Bruselskej dohody.  

V reakcii na správanie kosovských orgánov uviedol Belehrad armádu do stavu bojovej pohotovosti a časť vojenských jednotiek premiestnil na južné hranice s Kosovom.

Pre lepšie ozrejmenie srbskej reakcie je nevyhnutné uviesť, že hoci Srbsko stratilo faktický vplyv v provincii už pred 20 rokmi (definitívne sa Kosovo odtrhlo až v roku 2008), v jeho severnej časti žijú práve prevažne Srbi.

Spor má medzinárodný presah

Počas akcie bol zranený a zadržaný (medzičasom následne prepustený) aj ruský diplomat Michail Krasnoščekov pôsobiaci v Misii OSN v Kosove (UNMIK).

Ako uviedol kosovský prezident Hashim Thaci, svojho času obviňovaný z terorizmu a páchania vojnových zločinov, tento ruský občan „sa maskoval za diplomatické krytie, aby bránil policajnej operácii.“

Ako píše na twitteri ruský veľvyslanec v Belehrade Alexandr Čepurin, Moskvu ako stabilného partnera Srbov táto akcia „pobúrila“.

Situáciu pozorne sleduje aj ruský diplomatický rezort a prostredníctvom svojej hovorkyne Marie Zacharovovej skonštatoval, že cieľom zásahu bolo „vyvolať strach medzi nealbánskymi obyvateľmi“ a „zmocniť sa kontroly nad týmito oblasťami silou.“

Konflikt monitoruje aj mierová misia KFOR pod vedením NATO, ktorá vyzvala zainteresované strany na zachovanie pokoja.

— Tím Denník S


Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...