Smer zažíva vzburu. Na východe požadujú hlavu Fica aj Kaliňáka

Robert Fico (Zdroj: SITA)

V Smere sa po eurovoľbách rozhorel možno najvážnejší spor od vzniku strany. Tentokrát s východoslovenskými regionálnymi štruktúrami. Predstavitelia Smeru z Košického kraja v otvorenom liste vyjadrili nespokojnosť s vedením a požadujú, aby sa Robert Fico a Robert Kaliňák vzdali svojich straníckych funkcií.

Podporu členov okresnej organizácie Smeru získala pre výzvu predsedníčka okresnej organizácie strany v mestskej časti Košice 3 Monika Smolková. Potvrdil to krajský predseda Smeru Richard Raši.

Členovia Smeru z Košického kraja v otvorenom liste vyzývajú premiéra Petra Pellegriniho, aby na mimoriadnom sneme kandidoval na funkciu predsedu Smeru, ktorú zastáva Robert Fico.

Nespokojní smeráci v dokumente argumentujú tým, že strane sa podľa prieskumov v uplynulých rokoch výrazne zmenšuje voličská základňa a sťažujú sa aj na to, že vedenie strany s nimi nekomunikuje. Nepáči sa im ani to, ako sa Smer postavil ku kritike voči exministrovi Robertovi Kaliňákovi či vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Pripomínajú aj Ficov byt v Bonaparte, prenajatý od odsúdeného daňového podvodníka Ladislava Bašternáka.

„Vyzývame preto predsedu strany Roberta Fica a podpredsedu strany Roberta Kaliňáka, aby prejavili politickú kultúru a dôstojne, bez vyvolávania straníckych sporov a prenasledovaní zo svojich funkcií odstúpili,“ píšu nespokojní smeráci v liste.

V Smere o problémoch vedia

Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši, ktorý vedie krajskú centrálu Smeru v Košiciach, v reakcii uviedol, že si v strane uvedomujú aj klesajúce preferencie a spokojní nie sú ani s výsledkom, aký Smer dosiahol v eurovoľbách.

Podľa Rašiho sa v Smere na viacerých úrovniach intenzívne diskutuje o tom, „ako sa brániť sústredenému tlaku,“ ktorý je na stranu vyvíjaný, ale tieto diskusie považuje za vnútrostranícke a nechce, aby sa riešili prostredníctvom médií.

Vedenie smeru chce o problémoch v strane údajne diskutovať, ale na internete sa už rozbehla petícia pod názvom: Nevolím Smer, ale podpisujem! Fico a Kaliňák, odstúpte! Za podpisovou akciou je iniciatíva Za slušné Slovensko, ktorá organizovala aj protivládne protesty po smrti Jána Kuciaka.

Premiér Peter Pellegrini pred posledným májovým rokovaním vlády uviedol, že víta debatu o budúcnosti Smeru, ktorú rozvírili členovia strany z Košického kraja. O personálnych zmenách je však podľa neho ešte predčasné hovoriť.

Dôležitý je pre Pellegriniho obsah politiky Smeru a najmä to „či sa Smer vráti na tú stranu politického spektra, kam patrí, alebo sa bude zaťahovať do extrémov s cieľom získať iný typ voliča“.

— Tím Denník S


Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Palko ako predseda KDH? Tie návrhy majú jeden problém, hovorí

Palko ako predseda KDH? Tie návrhy majú jeden problém, hovorí

Bývalý minister vnútra Vladimír Palko ako predseda KDH? Takáto možnosť sa pozdáva minimálne niektorým kresťanským demokratom, napríklad bývalému predsedovi a zakladateľovi KDH Jánovi Čarnogurskému. Strana je v súčasnosti bez predsedu po tom, ako Alojz Hlina zložil funkciu po neúspešných..