Slniečkarsky terorizmus? Alternatíva pre Nemecko zrušila po vyhrážkach svoju povolebnú oslavu

Jörg Meuthen (Zdroj: SITA)

Hoci je politicky motivované násilie prezentované predovšetkým ako doména krajnej pravice, v tieni týchto zaužívaných stereotypov sa už dlhšiu dobu rozmáhajú aj útoky, hrozby a vyhrážky zo strany jej extrémne ľavicových náprotivkov.

Ostatným terčom takéhoto zastrašovania sa stalo politické zoskupenie Alternatíva pre Nemecko. Respektíve prenajímateľka budovy v berlínskej štvrti Moabit, ktorá mala AfD poskytnúť priestor na stranícku párty po víkendových eurovoľbách.

Vyhrážky žene prichádzali v telefonickej, ale aj emailovej forme a ich pôvodcovia hrozili poškodením budovy či podpaľovaním áut. Jörg Meuthen, ktorý stranu do eurovolieb vedie, túto formu šikany vo svojom stredajšom vyhlásení nazval „agresívnym telefonickým terorom.“

Obavy o svoju bezpečnosť však nevyjadrili len politici, ale aj obyvatelia domov v susedstve. Uviedla to prenajímateľka v emailovej správe, v ktorej nakoniec pod tlakom zmluvu o poskytnutí priestorov pre AfD zrušila.

Obavy hnutia sú dôvodné

Aktivity voči „alternatívcom“ však v minulosti neostali len v relatívne neškodnej verbálnej rovine.

Verejnosťou zrejme najviac zarezonovalo fyzické napadnutie poslanca AfD Franka Magnitza, ktoré trojica útočníkov uskutočnila v Brémach začiatkom tohto roka. Politik po ňom skončil s ťažkým zranením hlavy v miestnej nemocnici. Z radov AfD vtedy zaznelo, že je to „výsledok podnecovania nenávisti voči nám zo strany politikov a médií.“

V rovnakom období otriasol mestom Döbeln v Sasku menší výbuch pred miestnou pobočkou Alternatívy pre Nemecko. Explózia si však nevyžiadala žiadne straty na životoch a ani zranenia. Prišlo však k poškodeniu kancelárie strany, okolitých budov a škody hlásili aj majitelia blízko zaparkovaných áut.

O niekoľko týždňov v marci zase fanatickí odporcovia AfD zaútočili kameňmi, vreckami s farbou a svetlicami na autobus, v ktorom sa viezlo 17 členov strany. Rozbili na ňom viaceré okná, no incident sa našťastie zaobišiel bez zranení.

— Tím Denník S


Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...