Eugen Korda z časopisu .týždeň podporil v predvolebnom spote Nicholsonovú a Baránika

Eugen Korda (Zdroj: SITA)

Hoci je na Západe podpora politikov zo strany médií relatívne bežným úkazom, v našom kultúrnom priestore sme sa donedávna s podobným javom nestretávali. Časy sa však menia a obyčaje prestávajú platiť, rovnako ako etický kódex novinára, ktorý má dnes akurát hodnotu papiera, na ktorom je napísaný.

Či už preferujete novinársku nestrannosť alebo vám lahodí pohľad na novinárov oblečených v straníckych dresoch, zrejme ste postrehli, že najviac vyhraneným periodikom na našom mediálnom trhu je časopis .týždeň.

Nie je to prvýkrát

Jeho známe tváre, Eugen Korda a Martin Mojžiš, sa v minulosti objavili na kandidátke OĽaNO. Šéfredaktor Štefan Hríb zase priznal voľbu SAS priamo na mítingu strany. Časopis ako taký bez okolkov podporil v zápase o prezidentské kreslo pred piatimi rokmi Andreja Kisku, dnes ponúkol rovnaké repete pri Zuzane Čaputovej. Skrátka a dobre, vrúcny vzťah medzi opozíciou a redakciou týždenníka by si zaslúžil sprievodnú milostnú baladu.Hrkútanie v „liberálnom dome“

Preto nie je prekvapením, že prejav politických preferencií horeuvedených novinárov neostal za plentou ani tentokrát. Presnejšie tým máme na mysli hlavnú úlohu Eugena Kordu v krátkom predvolebnom spote sulíkovcov.

„Lucia je mladá odvážna žena, ktorá dlhodobo čelí jednému z najväčších idiotov, ktorý sa nachádzajú v našom parlamente – nebudem ho menovať. Ale je šikovná, je pracovitá. A ten druhý pán (Korda má na mysli Alojza Baránika – pozn. red.), ktorý kandiduje za SASku do europarlamentu, je slušný, poctivý a vzdelaný človek, ktorý sa vyzná v práve. A tak preto ich budem voliť.“, zaznelo z jeho úst.

Bolo to takto

Možnosť vyjadriť sa k predmetnému videu ponúkol reportérovi portál Mediahub a ten ju aj obšírne využil. Z jeho vysvetlení vyplynulo, že s použitím materiálu na takéto účely vopred oboznámený nebol a že vzniklo ako vedľajší produkt jeho rozhovoru s Richardom Sulíkom v centrále strany. Preto aj odmietol žiadosť ďalej ho šíriť na svojom osobnom profile.

„Ja som vždy vyjadroval svoj názor na to, koho budem voliť. Myslím si, že čitatelia ocenia, keď poznajú politické preferencie novinárov…tváriť sa, že sme nestranní, je čisté pokrytectvo.“, objasnil celú kauzu Korda.

Následne pokračuje výpočtom príkladov, že nie len pre nich, ale aj pre zvyšné médiá v našom priestore už nestrannosť dávno nie je smerodajným kritériom pri tvorbe obsahu. Výslovne spomína napríklad televíziu TA3 či dokonca verejnoprávnu RTVS, ktorá podľa názoru Kordu „kope“ za vládnu koalíciu.

„Nezakrývajme sa teda falošnou nestrannosťou a skúsme si všímať ďaleko závažnejšie a nebezpečnejšie pochybenia a manipulácie, ktoré sa dejú v našim médiách, ako je moje vyjadrenie podpory dvom kandidátom SAS…“, bráni sa ku koncu reportér.

Ďakujeme, Eugen

Pán Korda za normálnych okolností studnicou inšpirácii rozhodne nie je, no tento prípad je v istom zmysle veľmi užitočný a môže na Slovensku pomôcť otvoriť novú debatu. Prajeme si kvantum navonok neutrálnych novinárov „sucho“ informujúcich o svetových a domácich udalostiach alebo žurnalistov jasne zaraditeľných do rôznych ideologických táborov? Prípadne chceme takých, ktorí stoja na pomedzí týchto dvoch „extrémov“?

Skúsme si to ujasniť, pre dobro všetkých.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...