Nový ukrajinský prezident rozpustil parlament hneď po nástupe

Vladimír Zelenskij (Zdroj: SITA)

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij so zmenami dlho nečakal. V inauguračnom príhovore rozpustil parlament a vyhlásil predčasné parlamentné voľby. Jeho prioritou je ukončenie konfliktu vo východoukrajinskom regióne Donbas, ktorý je pod kontrolou proruských povstalcov a bojovať chce aj proti korupcii. Zelenskij druhý deň v úrade menoval šéfom prezidentskej kancelárie právnika napojeného na oligarchu, ktorý ho podporoval v kampani.

Inaugurácia nového ukrajinského prezidenta, ktorý pred kampaňou pôsobil ako televízny komik, mala byť na želanie novozvolenej hlavy štátu 19. mája, ale Verchovna rada, teda ukrajinský parlament tento krok neodsúhlasil a Volodymyra Zelenskij si úrad nakoniec slávnostne prebral o deň neskôr.

Zelenskij chcel, aby bola inaugurácia v nedeľu pretože chcel zabrániť komplikáciám, ktoré centrum Kyjeva postihli pri pondelkovej ceremónii. Za dopravné zápchy v ukrajinskej metropole spôsobené bezpečnostnými opatreniami sa ľuďom ospravedlnil na sociálnej sieti a poslal odkaz dnes už rozpustenému parlamentu. „Verchovná rada pre nás vymyslela a zrealizovala nepríjemnosti, a my, sľubujem, urobíme nepríjemnosti im,“ varoval.

Svoj sľub splnil Zelenskij okamžite po nástupe a rozpustil parlament, ktorý v predvolebnej kampani opakovane obviňoval z korupcie. „Rozpúšťam Verchovnú radu…. K moci sa musia dostať ľudia, ktorí budú slúžiť verejnosti,“ vyhlásil v slávnostnom príhovore.

Boj proti korupcii

Boj proti korupcii rozšírenej v ukrajinskej štátnej správe bol jedným z hlavných bodov Zelenského predvolebnej kampane, ale hneď druhý deň v úrade sa v denníku Financial Times objavila správa o tom, že za šéfa svojej prezidentskej kancelárie menoval právnika napojeného na ukrajinského Oligarchu.

Andrij Bogdan, ktorý sa stal riaditeľom kancelárie ukrajinského prezidenta, je právnik napojený na miliardára a oligarchu Ihora Kolomojského.

Bogdana si Zelenskij vybral spomedzi viacerých kandidátov, medzi ktorými bol aj bývalý ukrajinský minister financií Oleksandr Danyliuk. Ten by bol podľa Financial Times lepšie prijatý západnými podporovateľmi Kyjeva. Je však možné, že nový šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie naopak prehĺbi západu z napojenia novej hlavy štátu na Kolomojského.

Muž v pozadí

Ihor Kolomojskij patrí k najbohatším Ukrajincom, aj keď jeho majetok sa za uplynulé roky výrazne zmenšil. Založil a riadil najväčšiu ukrajinskú banku PrivatBank, ktorú mu znárodnili za vlády Zelenského predchodcu Petra Porošenka pre podozrenia z tunelovania vyše piatich miliárd dolárov prostredníctvom finančnej správy. Súdny spor stále trvá a Kolomojskij chce, aby mu vyplatili jeho podiel z PrivatBank.

Tomuto ukrajinskému miliardárovi patrí okrem iného aj televízia, v ktorej mal Zelenskij divácky mimoriadne úspešný, komediálny seriál a hral v ňom hlavnú postavu ukrajinského prezidenta. Počas kampane sa však Zelenskij od Kolomojského dištancoval a tvrdil, že nie je jeho bábkou, tak ako to tvrdili jeho oponenti ešte v predvolebných debatách.

Po menovaní právnika blízkeho Kolomojskému do dôležitej štátnej funkcie šéfa prezidentskej kancelárie však vznikajú obavy západu, ako bude na Ukrajine vyzerať boj s korupciou v podaní Zelenského.

Za znárodnenie PrivatBank v roku 2016 si totiž vtedajšia administratíva pod vedením Petra Porošenka vyslúžila pochvalu od Spojených štátov, Európskej únie aj medzinárodného menového fondu, ktoré tento krok považovali za snahu očistiť bankový sektor. Teraz sa však začínajú obávať, že Zelenskij by mohol tlačiť na vyriešenie súdneho sporu v prospech Kolomojského.

Vzťahy s Ruskom, Krym a východ Ukrajiny

Otázne je aj to, ako sa bude novému prezidentovi dariť pri riešení zamrznutého konfliktu na východe Ukrajiny, kde bojujú proruskí separatisti proti ukrajinským jednotkám pod velením Kyjeva. Ešte väčší problém predstavuje Krym anektovaný Ruskom.

Ruský prezident Vladimir Putin navyše nezagratuloval Zelenskému k nástupu do funkcie. Iba vyhlásil, že si počká na prvé úspechy v urovnávaní konfliktu na juhovýchode Ukrajiny a v zlepšovaní ukrajinsko-ruských vzťahov.

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov Kyjevu po nástupe Zelenského odkázal, aby začal dodržiavať mierové dohody podpísané v Minsku v roku 2015 a navrhol výmenu všetkých zajatcov, ktorých si navzájom zadržiavajú oba štáty.

Ako bude pokračovať vývoj vzťahov medzi Ukrajinou a Ruskom po nástupe Volodymyra Zelenského ukážu nasledujúce mesiace, ale už teraz je jasné, že Ukrajincov čakajú ešte tento rok predčasné parlamentné voľby. O novom zložení Verchovnej rady by mohli naši východní susedia hlasovať v októbri.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Koronavírus je už u susedov

Koronavírus je už u susedov

Prvé prípady nákazy novým koronavírusom v utorok potvrdili aj Rakúsko a Chorvátsko. Rakúska verejnoprávna televízia ORF..