Francúzsko prijalo zákon o nenávistných prejavoch na internete

Ilustračný obrázok (Zdroj: Unsplash.com)

Dolná komora francúzskeho parlamentu v stredu odobrila kontroverzný zákon o prejavoch nenávisti, ktorý prikazuje spoločnostiam vlastniacim sociálne médiá na svojich platformách vymazávať vybraný nelegálny obsah, inak im hrozia vysoké pokuty.

Firmy by podľa nových pravidiel mali do 24 hodín od nahlásenia používateľmi vymazávať nenávistné komentáre týkajúce sa rasy, náboženstva, sexuálnej orientácie, rodu či hendikepu, ale aj sexuálneho obťažovania. Obsah označený ako teroristický alebo ako detskú pornografiu musia vymazať už do hodiny.

V prípade nedodržania pravidiel čelia platformy pokutám do 1,25 milióna eur. Ak predčasne vymažú obsah, ktorý neskôr uznajú za prijateľný, pokuty im nehrozia, píše spravodajský portál CNN.

Niektorí právni odborníci a aktivisti sa však obávajú, že zákon dá vláde bezprecedentnú právomoc pri cenzúre činností na internete. Politickí aktéri by mohli dostať “nový nástroj na zneužitie ich moci a cenzúru internetu pre politické účely,” uviedol pre CNN hovorca francúzskej organizácie proti cenzúre a kontrole na internete La Quadrature du Net.

Ako upozornil, mohlo by sa to obrátiť proti “novinárom, aktivistom a výskumníkom, o ktorých tvrdí, že ochraňuje“, pretože nikto presne nevie, čo by sa malo na internete považovať za “očividne nezákonné“.

Podobný zákon má od roku 2018 aj Nemecko, ktoré od sociálnych médií požaduje odstránenie prejavov nenávisti a falošných správ v priebehu 24 hodín od nahlásenia.Tiež musia každých šesť mesiacov zverejňovať správy, v ktorých uvedú počty sťažností týkajúcich sa nelegálneho obsahu. Porušenie sa rovnako trestá pokutami. Vlani dostal v Nemecku za nedodržanie daného zákona pokutu Facebook, a to dva milióny eur.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK S


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník S. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK S — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...