Salviniho trest pre aktivistov: Za dovoz migrantov dostanete pokutu

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Migračná kríza, ktorá zasiahla celú Európu, stále trápi Taliansko. Krajina neustále čelí problémom s ilegálnymi migrantmi smerujúcimi cez Stredozemné more k európskym brehom, ale tamojšia vláda robí napriek kritike všetko preto, aby tento trend zastavila. Minister vnútra Matteo Salvini z anti-imigračnej strany Liga Severu chce trestať tých, ktorí migrantov privážajú do Talianska. „Odmeny“ by sa naopak mohli dočkať štáty mimo EÚ spolupracujúce pri repatriácii migrantov.

Salvini prišiel s návrhom zákona, podľa ktorého by mali aktivisti zachraňujúci migrantov vo vodách Stredozemného mora čeliť vysokým pokutám, ak ich vezmú na palubu a budú ich chcieť previezť do talianskych prístavov. 

Minister vnútra a líder strany Liga navrhuje, aby za každého jedného cudzinca ilegálne privezeného do Talianska hrozila aktivistom pokuta vo výške 3500 až 5500 eur. Salvini však ide ešte ďalej a chce, aby bolo možné v najvážnejších prípadoch pozastaviť či odobrať licencie kapitánom. Tento krok však pravdepodobne neprejde, pretože by šlo o porušenie medzinárodných námorných konvencií.

Kritika a viac moci pre políciu

Mimovládne organizácie pôsobiace v Taliansku návrh zákona kritizujú a tvrdia, že ide o „útok proti ľudským životom“ a označujú ho za „šikanovanie a pokrivenie medzinárodného práva“. Odporcovia tohto návrhu zákona však tvrdia, že je to zvrátené. 

„Je to ako keby mali sanitky platiť za to, že privezú pacientov do nemocnice,“ uviedla v reakcii Claudia Lodesaniová, šéfka talianskej pobočky neziskovej organizácie Lekári bez hraníc. 

Návrh musí prejsť ešte v talianskej vláde, v ktorej Salvini šéfuje rezortu vnútra a následného ho ešte musí schváliť taliansky parlament, aby mohol zákon vstúpiť do platnosti. Salviniho Liga Severu je v koalícii s populistickým hnutím Päť Hviezd, ktorému sa však nemusí pozdávať to, že si minister vnútra chce pomocou zákona rozšíriť svoje právomoci. Súčasťou zákona je totiž aj posilnenie právomocí polície a zavedenie tvrdých trestov za útoky voči mužom zákona či za kladenie odporu. 

Ďalšie z radu opatrení

Návrh zákona je jedným zo série opatrení, ktorými chce Salvini zastaviť príchod ilegálnych migrantov do Talianska. Prednedávnom predstavil snahy o vytvorenie fondu, ktorý by „dával ponuky krajinám prejavujúcim ochotu spolupracovať pri repatriácii svojich obyvateľov“. 

Fond by mali spoločne riešiť talianske ministerstvá zahraničných vecí a vnútra ešte koncom mája pred voľbami do Európskeho parlamentu. Ich výsledky podľa Salviniho zmenia ďalšie smerovanie EÚ v otázke migračnej politiky. 

Ešte začiatkom mája Salvini oznámil, že ministerstvo vnútra má právo zamietnuť vstup do talianskych prístavov tým lodiam, ktoré sa podieľajú na záchrane migrantov vo vodách Stredozemného mora.

— Tím Denník S

Taliani nie sú jediní

Taliansko však nie je jedinou európskou krajinou, ktorá sa bráni príchodu ilegálnych migrantov po mori. Vlani predstavili sériu antiimigračných opatrení aj na Malte, ktorá spoločne s Talianskom urobila kroky, aby zabránila mimovládnym organizáciám operujúcim v Stredozemnom mori v dovoze utečencov na ostrovný štát. Výsledkom bolo prerušenie alebo úplné ukončenie mnohých záchranných operácií. 

Podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) sa od začiatku tohto roka dostalo do Európy cez Stredozemné more 17-tisíc migrantov. Vlani takýmto spôsobom pricestovalo nelegálne až 32-tisíc ľudí.  Počet migrantov, ktorí prichádzajú do Európy po mori tak výrazne klesol, ale zároveň stúpla aj úmrtnosť. Od začiatku roka zahynulo v Stredozemnom mori 307 ľudí, čo je šesťkrát viac ako za rovnaké obdobie minulého roku.

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...