Vitajte v Kanade: Zmenu pohlavia chcú dospievajúci stále častejšie. Rodičia s tým nič nenarobia

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Počet detí a tínedžerov podstupujúcich liečbu na zmenu pohlavia v Kanade posledných pár rokov výrazne rastie. V niektorých prípadoch sa deti môžu podľa súdu dokonca rozhodnúť pre takto závažný krok aj navzdory nesúhlasu svojich rodičov.

Kanadskí pediatri evidujú rastúci počet neplnoletých, ktorí požadujú zmenu pohlavia. Klinika genderovej rôznorodosti v Detskej nemocnici vo východnom Ontáriu (CHEO) mala ešte pred desiatimi rokmi približne dva takéto prípady ročne. Vlani liečili 189 detských pacientov, ktorí chceli zmeniť pohlavie.

Pacienti podstúpia niekoľko rokov trvajúcu hormonálnu liečbu a v niektorých prípadoch aj chirurgické zákroky, ktoré im definitívne zmenia pohlavie. Podľa doktora Stephena Federa, ktorý patrí k vedeniu CHEO, môžu mať títo pacienti vážne psychické problémy, ak čakajú so zmenou pohlavia až do dospelosti.

Pacienti, ktorí túto liečbu podstúpia, to podľa vlastných slov robia preto, že sa neidentifikujú s pohlavím, v ktorom sa narodili a tvrdia, že im bolo nesprávne pridelené. 

Zmena pohlavia u mladistvých je rastúci trend

Nárast neplnoletých pacientov žiadajúcich o zmenu pohlavia sa týka aj detskej nemocnice v Britskej Kolumbii. Tá prijala vlani 240 neplnoletých pacientov so žiadosťou o zmenu pohlavia. V roku 2013 ich bolo len 20. Torontská nemocnica SickKids mala vlani 200 nových prípadov, čo je dvakrát viac než v roku 2013.

Otázkou, prečo v uplynulých rokoch tak prudko rastie počet detí a tínedžerov, ktorí sa neidentifikujú so svojim pohlavím, sa zaoberá celonárodná štúdia kanadských vedcov. Endokrinologička Margaret Lawsonová z CHEO, ktorá sa na nej podieľala však tvrdí, že zatiaľ nie je jasné, čo tento trend spôsobuje.

Sloboda rozhodnutia

Na CHEO ešte pred desiatimi rokmi prichádzalo so žiadosťou o zmenu pohlavia približne rovnaké množstvo dievčat a chlapcov. Dnes tvoria až tri štvrtiny pacientov ženy, ktoré sa identifikujú ako muži. 

Doktorka Lawsonová zdôrazňuje, že liečba sa vždy začína hormonálnou terapiou, 

ktorá u dospievajúcich pacientov zastaví pubertu, aby sa mohli o svojom pohlaví rozhodnúť. 

Operácia je až posledný krok niekoľko rokov trvajúcej liečby, ale hormonálna terapia je pri zmene pohlavia doživotná. 

https://www.cbc.ca/news/canada/ottawa/trans-teens-ottawa-cheo-demand-1.5026034?fbclid=IwAR2XBomeatm1sDjVZbXF-Z-JVSuuP1PASP3uwo8uyeqBTObNjIN7C1-JiIo

Rodičia nič nezmôžu

Kritici z radov odbornej verejnosti však varujú, že podávanie liekov na blokovanie hormónov, ktoré zastavia pubertu, môže byť nezvratné a pacienti riskujú doživotnú sterilizáciu. 

Kanadské zákony napriek riziku poskytujú dospievajúcim takú slobodu, že pri rozhodovaní o svojom pohlaví ich nemôžu usmerňovať ani ich vlastní rodičia. 

Súd v kanadskej provincii Britská Kolumbia začiatkom tohto roka rozhodol, že otec 14-ročného dievčaťa nesmie brániť tomu, aby bol jeho dcére pri prechode na iné pohlavie injekčne podávaný testosterón. Stačilo, že zmenu pohlavia u dievčaťa podporila jej matka. 

Podobný prípad sa stal minulý rok aj v Spojených štátoch, keď súd v štáte Ohio odobral rodičom práva na starostlivosť o ich 17-ročnú dcéru, pretože boli ako veriaci kresťania proti tomu, aby ich dieťa podstúpilo hormonálnu terapiu na zmenu pohlavia. 

https://www.christianpost.com/news/canada-sees-exponential-rise-in-trans-identified-kids-referrals-to-gender-clinics.html?fbclid=IwAR1rjuVtlsrLFbtemb-XiQMYncq1tLjGRkWlgBySnb_ogHF_GOtzoUV9TNI

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Koronavírus je už u susedov

Koronavírus je už u susedov

Prvé prípady nákazy novým koronavírusom v utorok potvrdili aj Rakúsko a Chorvátsko. Rakúska verejnoprávna televízia ORF..