Toto KDH vôbec nevyšlo. Dražovský kostolík zahalený vo vlajke EÚ vyvolal pobúrenie

Dražovský kostolík zahalený vlajkou EÚ (Zdroj: SITA)

V piatok 17. mája ostali mnohí obyvatelia Nitry v šoku, keď uvideli symbol mestskej časti Dražovce, ikonický Kostol svätého Michala, zahalený vo vlajke Európskej únie. Tento čin vyvolal väčšinovo negatívne reakcie, či už na sociálnych sieťach alebo mimo nich. Mnoho ľudí to označilo za zneuctenie pamiatky, iní poukazovali aj na možnosť poškodenia staručkého kostola pri inštalácii.

Za kontroverzným počinom stála Nadácia Antona Tunegu, ktorá spolupracuje s politickou stranou KDH.  Práve za KDH kandidujú do europarlamentu traja členovia spomenutej nadácie. Predseda KDH Alojz Hlina potvrdil, že tento čin súvisel s blížiacimi sa voľbami do europarlamentu.

Nitrianska radnica sa vo svojom vyjadrení na sociálnej sieti od tohto činu dištancovala, pričom označila zneužívanie národnej pamiatky na politické ciele za neprípustné. Vedenie mesta zároveň poznamenalo, že nebolo o tomto diele informované. „Kostolík síce nie je v majetku mesta, no je na jeho území a podanie včasnej informácie by sa pokladalo za elementárnu slušnosť,“ môžeme čítať vo vyjadrení radnice.

Vlajka bola vo večerných hodinách rovnakého dňa demontovaná. Či to bol však pôvodný plán, alebo organizátorov vystrašil odpor verejnosti, nie je známe. Mnoho ľudí sa pod fotkami kostolíka na sociálnej sieti  dokonca vyhrážalo, že ju pôjdu večer alebo ráno nasledujúceho dňa strhnúť. Kostol sv. Michala archanjela v Dražovciach bol postavený v polovici 11. storočia. Svoju dnešnú podobu nadobudol počas prestavby v 13. storočí. Ide o jednu z najznámejších pamiatok v Nitre a jej okolí, vyobrazený bol aj na slovenskej 50 korunovej bankovke.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...