Podporoval Luntera proti Kotlebovi. Teraz ho obviňuje z rodinkárstva

Ján Lunter, predseda BBSK (Zdroj: SITA)

Zástupca primátora Žiaru nad Hronom Ladislav Kukolík opúšťa klub nezávislých poslancov, ktorí podporujú predsedu BBSK Jána Luntera. Ešte vo voľbách do vyšších územných celkov Kukolík podporoval Luntera a bol zvolený za poslanca Banskobystrického samosprávneho kraja už po štvrtýkrát. Teraz tvrdí, že Lunterov syn vo funkcii podpredsedu BBSK sa mu nepozdáva.

Kukolík v otvorenom liste, ktorý zaslal svojim kolegom v BBSK, uvádza, že sa mu od začiatku nepáčila snaha Lunterovho syna Ondreja stať sa podpredsedom samosprávneho kraja a teda zástupcom vlastného otca. Z listu cituje portál Pluska.sk.

„Najbizarnejšie na tomto prípade je to, že Ondrej Lunter sa na pozíciu vicežupana nominoval sám a po získaní dostatočnej podpory v zastupiteľstve ho už len formálne nominoval náš klub. A vrcholom jeho arogancie bolo, že hlavným dôvodom jeho autonominácie bolo odôvodnenie, že ho už predsa jeho otec nemôže financovať̌ a živiť̌ z rodinnej firmy!“ uviedol Kukolík s tým, že na zasadnutí poslaneckého klubu toto vyhlásenie Ondreja Luntera všetci počuli. 

Viceprimátor Žiaru nad Hronom ďalej konštatuje, že síce rešpektuje legitímne zvoleného podpredsedu BBSK, ale dodáva, že „morálne etická rovina zostáva na hlave tak Ondreja Luntera, ale aj predsedu BBSK“.

Ondrej Lunter v reakcii uviedol, že Kukolíkov list čítal a upozornil na to, že sa poslanec nerozhodol opustiť klub podporujúci jeho otca okamžite po jeho zvolení za podpredsedu BBSK. Tým sa Ondrej Lunter stal ešte koncom apríla. „Rozhodol sa tak spraviť až teraz v septembri, po tom, čo BBSK neposkytol okamžitú dotáciu 250-tisíc EUR na zimný štadión v meste Žiar nad Hronom, kde je pán poslanec viceprimátorom,“ uviedol podpredseda BBSK.

Lunter mladší upozorňuje, že Kukolík odišiel z klubu v deň, keď spolu s desiatkami starostov z Banskobystrického kraja protestovali pred parlamentom proti návrhu zákona z dielne strany Most-Híd, ktorým by samosprávy prišli o 150 miliónov eur. „Primátorom mesta Žiaru nad Hronom je práve poslanec NR za Most-Híd, za ktorú kandidoval do NR SR v posledných voľbách aj pán Kukolík. Nepovažujem konanie pána Kukolíka za úprimné ani slušné a je mi ľúto, že sa uchýlil k takýmto metódam,” povedal Ondrej Lunter na Kukolíkov odchod.

Kukolík priznáva, že neodišiel hneď po zvolení mladého Luntera za podpredsedu BBSK. Poslednou kvapkou pre neho vraj bola žiadosť o vysvetlenie od predsedu Luntera, ktorú obdržal, keď na bežných zasadnutiach kritizoval Rozvojovú agentúru BBSK.

Ján Lunter v žiadosti o údajne prirovnal jeho otvorenú kritiku k praktikám bývalého vedenia BBSK, teda ĽSNS a Mariana Kotlebu, čo viceprimátora Žiaru nad Hronom urazilo. Kroky Lunterovcov vo vedení samosprávneho kraja označil za sklamanie.

Šéf BBSK Ján Lunter nechcel na Kukolíkovu kritiku reagovať a uviedol len toľko, že to nechce riešiť prostredníctvom médií. Dodal, že s Kukolíkom nesúhlasí a podľa neho sa viceprimátorove tvrdenia nezakladajú na faktoch.

— Tomáš Pilz

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...