Trump škrtá vojenské výdavky v Európe. Má sa to dotknúť aj Slovenska

Jednotky USA v Belgicku (Zdroj: SITA)

Prezident Spojených štátov Donald Trump presunul viac ako 770 miliónov dolárov z amerických vojenských projektov Európskej iniciatívy odstrašovania – EDI (European Deterrence Initiative) na budovanie múru na hranici medzi USA a Mexikom. Škrty sa údajne týkajú aj investícií do vojenských objektov na Slovensku.

Americké ministerstvo obrany zverejnilo zoznamy projektov, ktorým bude odobraté financovanie v rámci presunu prostriedkov na budovanie steny na mexicko-americkej hranici. Tú Trump prisľúbil voličom v kampani.  

Dokument obsahuje zoznam amerických vojenských projektov v USA aj v zahraničí, celkovo za 3,6 miliardy dolárov, ktorých financovanie bolo odsunuté. Súčasťou tohto balíka, ktorý má byť presunutý na budovanie Trumpovho hraničného múru, je aj 770 miliónový škrt v programe EDI a ten sa podľa zoznamu dotkne aj Slovenska.

Iniciatíva EDI vznikla ešte v roku 2014 za administratívy Baracka Obamu pod názvom European Reassurance Initiative (ERI), teda Európska iniciatíva v oblasti zaistenia. Proti nej Trump vystupoval aj počas prezidentskej kampane.

Odklad financovania projektov v Európe môže byť len ďalší spôsob, akým chce Trump vytvoriť tlak na európske krajiny, aby viac investovali do obrany. Americký prezident totižto už dlhodobo hovorí, že výdavky európskych členov NATO sú nedostatočné.

Žiadne muničné sklady za desiatky miliónov

Podľa Pentagónom zverejneného dokumentu by mali byť pozastavené dva projekty na modernizáciu vojenských letísk Sliač a Kuchyňa v celkovej hodnote 26 miliónov dolárov. Tie mali byť vyplatené už v novembri tohto roka.

Podľa zoznamu USA presúvajú tiež financovanie projektu na vybudovanie regionálneho muničného skladu v plánovanej hodnote 59 miliónov dolárov, ako aj projektu na zvýšenie kapacity skladu pohonných hmôt za ďalších 20 miliónov. Oba projekty vo vojenskom obvode Malacky.

Slovenského ministerstva obrany sme sa pýtali, či sa zrušenie financovania amerických vojenských projektov v Európe skutočne týka aj Slovenska a do akej miery. Do uzávierky nám však rezort neodpovedal.

O financiách zo Spojených štátov na modernizáciu týchto vojenských letísk diskutovalo Slovensko s USA v rámci Dohody o obrannej spolupráci (DCA). Slovenské ministerstvo obrany však k celej veci vyjadrilo zdržanlivý postoj a rozhodlo sa na rokovaniach o DCA nezúčastňovať. Americké investície do vojenských projektov v hodnote vyše 100 miliónov dolárov Slovensko odmietlo už v polovici marca tohto roka.

Je toho oveľa viac

Spomedzi ďalších európskych krajín pozastavili Spojené štáty financovanie vojenských projektov aj v Nemecku, Grécku, Maďarsku, Taliansku, Španielsku, ale aj vo Veľkej Británii či v Rumunsku a ďalších krajinách.

Zo strany Spojených štátov bolo navyše pozastavené aj financovanie programu vojenskej pomoci pre Ukrajinu v hodnote štvrť miliardy dolárov. Trumpova administratíva totiž zvažuje, či bude v projekte pokračovať v takej miere ako doposiaľ.

Jim Townsend, ktorý osem rokov pôsobil ako asistent amerického ministra obrany pre európsku politiku a politiku NATO, pre portál JustSecurity uviedol, že v Európe boli podľa neho pozastavené projekty, ktoré predstavovali vážnu vojenskú silu.

Ako príklad Townsend uvádza projekt na vybudovanie muničného skladu v Poľsku v hodnote 52 miliónov dolárov. „Pozastavenie muničných zariadení v Poľsku je šialenosť. Rozpočet ministerstva obrany je dosť veľký, mohli brať z iných miest. Toto nie je holičstvo, ale bojisko,“ vyhlásil Townsend.

Tohtoročný rozpočet ministerstva obrany USA tento rok presiahol sumu 686 miliárd dolárov.

— Tomáš Pilz

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...