Aktivitu, rozhodnosť a súťaživosť vymažte. Sú to príliš mužné slová. Čítajte, ako chcú v Británii prilákať ženy do technických odborov

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Podľa britského Inštitútu pre vzdelávanie majú byť pracovné inzeráty na technologické pozície viac „genderovo neutrálne“, aby prilákali väčšie množstvo žien, ktorých je vo vedeckých, technických a matematických oboroch menej než mužov. Vynechané preto majú byť niektoré výrazy, ktoré by vraj mohli ženy odradiť od zaslania životopisu na danú pozíciu.

Britský inštitút pre vzdelávanie (Institute for Apprenticeships/IfA) prišiel s nápadom, ako zvýšiť podiel žien, ktoré pracujú ako vedkyne, inžinierky v technických oboroch či matematičky. Tamojší odborníci tvrdia, že do týchto oborov sa ženy nehlásia nie preto, že by o tieto kariérne pozície mali prirodzene nižší záujem, ale z toho dôvodu, že ich odrádza popis takýchto pracovných pozícií. 

Slová ako „ambicióznosť, výzva, líder“ a ďalšie vraj ženy odrádzajú, pretože sa podľa prieskumu IfA spájajú skôr s mužmi než so ženami. Odborníci z Inštitútu pre vzdelávanie (IfA) prišli s riešením, ktoré má pomôcť zvýšiť počet žien pracujúcich vo vedeckých oboroch. Britské ministerstvo školstva uvádza, že v oblastiach vedy, výskumu a ďalších technologických odvetviach pracuje len 9% žien. 

Nová kampaň, ktorá je výsledkom výskumu IfA tvrdí, že používa konkrétne príklady a modely, aby predstavila ženy v technologických oboroch pozitívne. 

Najmä neutrálne

V skúšobnej prevádzke sú napríklad nové štandardy pre uchádzačov o zamestnanie, podľa ktorých by mali zamestnávatelia používať „genderovo neutrálne“ výrazy pri popisovaní obsadzovaných pozícií tak, aby neodrádzali ženy. 

„Výskum ukázal, že jazyk, ktorý sa používa v pracovných inzerátoch môže prácu robiť menej či viac atraktívnou pre jedno pohlavie a tým môže odrádzať ženy od toho, aby sa zaujímali o určité druhy práce,“ tvrdí Ana Osbourneová, zástupkyňa riaditeľa IfA. 

Všetky pracovné inzeráty na technické pozície by mali podľa IfA preto obsahovať viac „genederovo neutrálnych“ slov, ako napríklad: pochopenie, ústretovosť, čestnosť, spoľahlivosť, spolupráca alebo podpora.  Rovnako je tu aj zoznam slov, ktoré sú podľa britských expertov príliš „maskulínne“ a preto sa v skúšobnom návrhu testovaných štandardov neodporúča používať ich v spojení s technickými pracovnými pozíciami. Ide o slová ako aktivita, rozhodnosť, vedenie, ambície, výzva, cieľ, súťaživosť, nezávislosť, názor, sebavedomie či intelektuál.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Trump je pripravený podpísať mierovú dohodu s Talibanom

Trump je pripravený podpísať mierovú dohodu s Talibanom

Americký prezident Donald Trump je pripravený podpísať mierovú dohodu s militantným hnutím Taliban v Afganistane, ak vydrží dočasné prímerie. Šéf Bieleho domu to vyhlásil pred svojou cestou do Indie. "Je čas prísť domov. Chcú prestať. Viete, bojovali veľmi..