Podľa Šimečku Šefčovič hanbu neurobí, ale Slovensko má vraj na viac

Michal Šimečka (Zdroj: SITA)

Nominácia Maroša Šefčoviča na post, ktorý už raz zastával, je podľa poslanca Európskeho parlamentu Michala Šimečku (Progresívne Slovensko) krok späť. Ako uviedol na svojom facebookovom profile, Šefčovič má v Bruseli dobré kontakty, je skúsený diplomat a hanbu neurobí.

“Slovenská vláda chcela silné ekonomické portfólio, ale nakoniec sme sa vrátili oblúkom o päť rokov späť. Pre diplomata Šefčoviča je manažovanie byrokratických a inštitucionálnych vzťahov vhodná pozícia, ale politicky to pre Slovensko nie je veľké víťazstvo,” domnieva sa europoslanec.

To, že Šefčovič určite hanbu neurobí, však nie je maximum toho, čo máme od nášho najdôležitejšieho zástupcu v Bruseli chcieť, napísal ďalej Šimečka. Podľa neho je Šefčovič oproti charizmatickým kolegom ako Margrethe Vestager, Frans Timmermans či Věra Jourová, ktorá si za posledných päť rokov získala v Bruseli rešpekt, menej výraznou postavou.

“Nehovoriac o tom, ako jeho povesti poškodila kandidatúra na prezidenta SR, počas ktorej chodil po oslavách MDŽ s Robertom Ficom a vymedzoval sa voči hodnotám, ktoré by mal v Komisii zastávať,” uzavrel Šimečka.

Maroš Šefčovič by mal byť v novej Európskej komisii podpredsedom pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad. Oznámila to dnes predsedníčka Komisie Ursula von der Leyen. Šefčoviča podobne ako ďalších 25 navrhnutých komisárok a komisárov čaká vypočúvanie pred Európskym parlamentom. Ak poslanci za Komisiu ako celok zahlasujú, exekutíva pod vedením von der Leyen sa ujme mandátu 1. novembra.

Maroš Šefčovič bol v Komisii Josého Manuela Barrosa komisárom pre vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a mládež. Podpredsedom Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a administratívne záležitosti bol v rokoch 2010 – 2014. Tretí raz (2014 – 2019) sa stal podpredsedom EK vedenej Jeanom-Claudom Junckerom zodpovedným za Energetickú úniu.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...