Tóth vypovedal pred súdom. Kočner naďalej trvá na pravosti zmeniek

Peter Tóth (Zdroj: reprofoto facebook.com)


Peter Tóth vypovedal bez prítomnosti verejnosti.

Obžalovaný podnikateľ Marian Kočner trvá na tom, že miliónové zmenky, ktorých vyplatenie požadoval v občianskoprávnom procese, boli vystavené v roku 2000 a ich vystavenie bol nápad právnika Ernesta Valka. Uviedol to dnes pred senátom Špecializovaného trestného súdu.

Zároveň povedal, že keď Okresný súd Bratislava V rozhodol v prípade jednej zmenky v hodnote osem miliónov eur v jeho prospech, chcel sa so spoločnosťou Markíza Slovakia dohodnúť. Tá však podľa neho nemala záujem. „Už mali pripravený tento lynč,” povedal.

Prokurátor sa obžalovaného pýtal viacero otázok, napríklad, či z väzby posielal medializované „motáky”. „Pred rokom sme žiadali konfrontáciu so svedkom, ktorý toto tvrdil. Rok som v tejto veci nebol vypočutý,” odpovedal Marian Kočner. Na otázku, či o kauze zmeniek komunikoval s osobou, ktorú volal „opička”, odpovedal, že sa nebude vyjadrovať k mediálnym hrám.

Ako svedok sa na súd dostavil aj bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Peter Tóth. Na návrh prokurátora súd rozhodol, že bude vypočutý bez prítomnosti verejnosti. Pojednávanie pokračuje výsluchom ďalších svedkov aj v utorok.

Obžalobe z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti v tomto prípade čelia väzobne stíhaný podnikateľ Marian Kočner a bývalý riaditeľ TV Markíza Pavol Rusko.

Pojednávanie sa na rozdiel od predošlých uskutočňuje v priestoroch bratislavského Ústavu na výkon väzby. Súdu to vzhľadom na bezpečnosť odporučil Zbor väzenskej a justičnej stráže a aj obžalovaný Marian Kočner podmienil svoju prítomnosť zmenou miesta pojednávania. Na prvých šiestich pojednávacích dňoch koncom júla v priestoroch ŠTS v Pezinku sa nezúčastnil.

Trestnému procesu predchádzala séria občianskoprávnych pojednávaní, v rámci ktorých Marian Kočner požadoval vyplatenie zmeniek. Žalovaným v prvom rade bol Pavol Rusko Keďže ten uviedol, že na vyplatenie nemá potrebné finančné prostriedky, zaplatiť by ich musela ako žalovaný v druhom rade spoločnosť Markíza Slovakia.

Markíza dlhodobo spochybňuje pravosť zmeniek a najmä tvrdenie, že boli podpísané v roku 2000. Taktiež argumentovala, že Pavol Rusko pri predaji svojho vlastníckeho podielu v spoločnosti kupujúcim zatajil podpis zmeniek a tie neboli registrované nikde v účtovných dokladoch. Takisto podľa Markízy neevidovali vlastníctvo zmeniek ani spoločnosti Mariana Kočnera, ktoré ich údajne vlastnili, konkrétne Inkasný servis a neskôr Správa a inkaso zmeniek.

Markíza sa tiež odvoláva na znalecký posudok vypracovaný Národnou kriminálnou agentúrou, ktorý spochybňuje, že zmenky boli podpísané v roku 2000. Ešte v občianskoprávnom konaní spoločnosť navrhovala skúmanie zmeniek zahraničným expertom, súd to však zamietol a v prípade zmenky v hodnote viac ako osem miliónov eur dal za pravdu žalobcovi. Markíza sa však odvolala.

Znalecké posudky v tomto prípade predložili aj Marian Kočner a Pavol Rusko, pravosť zmeniek však podľa Markízy nepreukázali. Spoločnosť takisto pripomína, že podľa Mariana Kočnera a Pavla Ruska navrhol situáciu okolo kúpy Gamatexu riešiť prostredníctvom zmeniek nebohý právnik Ernest Valko, ktorý vystupoval ako právny poradca Gamatexu. „Valko by sa v roku 2000 poradenstvom pre Gamatex dostal do zjavného konfliktu záujmov, keďže bol podpredsedom Rady Slovenskej republiky pre rozhlasové a televízne vysielanie, ktorá rozhodovala o licencii v prípade daného sporu,” konštatuje Markíza.

Pavol Rusko trvá na svojej verzii, že zmenky boli súčasťou urovnania kauzy Gamatex. Viacerí bývalí predstavitelia Markízy však pred súdom popreli, že by o ich existencii vedeli. Pavol Rusko to vysvetľuje tým, že zmenky neuviedol v účtovníctve, keďže bolo vinou Silvie Volzovej v zlom stave. O zmenkách tiež nepovedal novým majiteľom Markízy, ktorým predal svoj vlastnícky podiel. Dôvodom podľa neho bolo, že si myslel, že dlh bude môcť uhradiť sám.

Prokurátor Ján Šanta počas prvých pojednávacích dní v tomto prípade predložil súdu prepisy komunikácie medzi obžalovaným Marianom Kočnerom a Štefanom A., ktorý bol v kauze vyčlenený na samostatné konanie, a tiež medzi Marianom Kočnerom a nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom. Tieto prepisy požaduje použiť ako dôkaz. Súd však ešte nerozhodol o tom, či a kedy budú čítané.

Pavol R. stojí pred súdom aj v inej trestnej veci, čelí obžalobe z objednávky vraždy jeho bývalej spoločníčky Silvie Volzovej. Marian Kočner je tiež obvinený v ďalších kauzách, vrátane vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...