V Sarajeve sa konal prvý Gay pride. Protestujúci moslimovia ho označili za hriech a hanbu

Skupina nespokojných moslimov neďaleko pochodu v Sarajeve (Zdroj: SITA)


Členovia tamojšej LGBT komunity sa sťažujú na šikanu a útoky, ktorých páchatelia sú len veľmi zriedka stíhaní.

V bosnianskom hlavnom meste Sarajevo sa v nedeľu konal prvý pochod Pride LGBT komunity. Podujatie sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia, aby zabránili násilnostiam zo strany extrémistov, keďže sa zároveň konala protestná akcia odporcov.

Pozdĺž trasy, ktorou sa prešli stovky účastníkov s dúhovými vlajkami, boli kovové bariéry a viac ako tisíc policajtov so psami.

Na pochode sa zúčastnili viacerí veľvyslanci zo západných krajín a tiež miestni úradníci a aktivisti z regiónu.

Jedna z organizátorov, Lejla Huremagic, povedala pred zhromaždením, že posolstvo Prideu v sebe nesie solidaritu a podporu pre spoločnosť bez násilia a diskriminácie, ktorej čelia LGBT ľudia v Bosne. “Ak by tu nebolo násilie, dnes by som tu nebola,” skonštatovala vo svojom príhovore s tým, že pochod im dáva silu a nádej, že predsudky voči nim sa budú postupne strácať a dodala “sme tu, existujeme … máme odvahu bojovať o naše životy”.

Asi o kilometer ďalej sa skôr konal protest niekoľkých desiatok členov konzervatívnej moslimskej skupiny, ktorá Pride označila za hriech a hanbu pre Sarajevo.

Bosna je pritom aj naďalej veľmi konzervatívna a Sarajevo je posledné hlavné mesto na Balkáne, kde sa uskutočnil Pride. Členovia tamojšej LGBT komunity sa sťažujú na šikanu a útoky, ktorých páchatelia sú len veľmi zriedka stíhaní.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...