SaS tu zrejme o rok nebude

Z kongresu SaS (Zdroj: SITA)

Sloboda a Solidarita v súvislosti s mimoriadnym snemom prežíva jednu z najväčších kríz od svojho vzniku. Každý z možných smerov vývoja pre ňu zdá sa znamená ešte väčší prepad. Pokiaľ sa jej zázračne nepodarí postaviť sa na nohy, môže sa poľahky stať, že z politickej mapy zmizne natrvalo.

SaSka má problém s klesajúcimi preferenciami. Ešte väčší by však nastal, keby vzbúrenci odstavili samotného predsedu.

Plán „revolúcie“ bol pravdepodobne taký, že predseda bude zvrhnutý až po zvolení do parlamentu a so stratami by sa strana vyrovnávala v priebehu ďalších štyroch rokov.

Sulík však tento plán odhalil. Recept na zmarenie pripravovaného puču je známy každému lepšiemu stratégovi – vyvolá ho skôr, ako sa rebeli stihnú dobre pripraviť. V tomto prípade sa to Sulíkovi dokonale podarilo.

Iróniou osudu je, že SaSke ide o prežitie a ak má na straníckej scéne zotrvať, tak sa Sulík a jeho vzbúrenci vzájomne potrebujú.

Sulíkova hra

Nie náhodou si Sulík načasoval svoj krok na koniec leta. Predseda SaS totiž bral do úvahy fakt, že ak nevyhovie rebelom, môžu odísť. No teraz už nie je kam. Kandidátky PS-Spolu či Za ľudí sú už prakticky uzavreté. Prebehlíci z SaS by vyzerali už len ako oportunisti, ktorí sa nepripojili k zakladateľom novej opozície, keď bolo treba.

Paradoxne, Sulík a „pučisti“ sú k sebe pripútaní až do vyhlásenia výsledkov volieb 2020. Ak sa SaS dostane do parlamentu, tak veľmi pravdepodobne jej povolebný snem bude znamenať rozpad strany. Len ťažko si totiž môžeme predstaviť, že Sulík sa moci vzdá.

A ak tak naozaj neurobí, Galko, Rajtár, Kiššová, Blahová, Osuský a ďalší, budú zrejme hľadať uplatnenie v poslaneckých kluboch PS/Spolu, Andreja Kisku či OĽaNO. Tam ich po voľbách privítajú s otvorenou náručou a SaS bude existovať už iba na papieri.

Momentálne turbulencie však naznačujú, že SaSka sa do parlamentu vôbec nemusí prehupnúť. O to viac sú však Sulík a jeho oponenti vo vnútri strany na seba odkázaní. Vzbúrenci musia zatnúť zuby a v SaS zotrvať, inak bránami NR SR ďalší rok neprejdú. A ak chce Sulík zabezpečiť SaS dostatočný výtlak, skupinu nemôže vyhodiť.

Vnútorné boje stranu oslabia a na stole je preto „najhorší“ možný scenár, že SaS zostane s asi 4 percentami tesne pred bránami parlamentu. Ak pôjde všetko ako doposiaľ, Robert Fico bude mať po voľbách zrejme znova úsmev na perách.

— Peter Števkov

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...