OĽaNO zostáva stranou jedného muža, aj keď vo veľkej miere ovláda štát. Dočkáme sa jej demokratizácie?

Igor Matovič (Zdroj: SITA)

KOMENTÁR Názov strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti je uvádzaný v množnom čísle, oveľa výstižnejšie by však bolo to jednotné. Igor Matovič je totiž jediný človek, na ktorom tento subjekt stojí a padá. Fakticky a ešte viac formálne. A pravdepodobne sa to nezmení ani teraz, keď strana v prevažnej miere uchopila výkonnú moc v krajine.

Igor Matovič pôsobí na slovenskej politickej scéne približne jedno desaťročie a väčšinu z tohto obdobia ho sprevádzajú výčitky týkajúce sa spôsobu, akým jeho OĽaNO funguje. Alebo lepšie povedané, nefunguje. A to z každého uhla pohľadu.

Tieto problémy boli nielen veľakrát preberané v médiách, ale stali sa aj predmetom vážnejšieho sporu medzi Matovičom a aktivistami z Inštitútu ľudských práv, Petrom Weisenbacherom a Alenou Krempaskou, pri ktorom lietali aj trestné oznámenia.

O čo ide? Činnosť štandardného politického subjektu sa odvíja od kombinácie určitého právneho rámca, ktorý tvorí zákon o politických stranách a vnútorný poriadok samotnej organizácie, a faktických zvyklostí, ktoré sa v tejto oblasti rokmi vybudovali.

Igor Matovič tieto pravidlá pozná a v mnohom sa o ne obtiera, no aj tu prevažuje jeho politický freestyle a platí tvrdenie, že ide o stranu jedného muža. A to ešte viac ako vo väčšine iných prípadov.

Všetko o one man show

Obočie dvíha už len jej samotný názov. Ten totiž patrí Matovičovi ako súkromnej osobe a internetová doména obycajniludia.sk bola zase vo vlastníctve jeho (medzitým predanej) firmy Region PRESS.

Pokiaľ by ste si chceli k matovičovcom podať prihlášku tak, ako ku ktorejkoľvek inej strane, nepochodíte. OĽaNO bolo dlhú dobu hermeticky uzavreté a tvorili ho štyria členovia. Z toho jeden bol Matovičov bratranec Jozef Viskupič. Zmeny boli avizované, ale súčasný stav nepoznáme.

Neexistujú tu žiadne regionálne štruktúry, okresné či krajské predsedníctva, ktoré by OĽaNO budovali zdola nahor a dávali mu pevné korene a členovi možnosť akéhosi prirodzeného kariérneho rastu.

Sklamaný ostane aj ten, kto by čakal mravenčiu prácu v teréne a priamy kontakt s voličmi. Skôr ako z kultúrnych domov v obciach Matoviča počuť z bratislavských námestí, kde sa prihovára na akciách s potenciálom vytĺcť podstatne väčší politický kapitál.

Hoci to vyplýva z podstaty veci, treba to zdôrazniť samostatne. Márne by ste tu hľadali riadnu vnútrostranícku demokraciu. V OĽaNO sa nehlasuje rukami, ale nohami, a to takou metódou, že od strany odídete – podobne ako to spravili už desiatky ľudí, vrátane mnohých poslancov.

Tým pádom zrejme neprichádza do úvahy ani výmena na predsedníckej stoličke. Na to síce pre volebný úspech neexistuje logický dôvod, ale aj silní lídri iných strán si zvyknú svoju pozíciu potvrdzovať na pravidelných snemoch, aspoň pro forma.

Zmena v nedohľadne

Nič z toho nie je samoúčelné a nedeje sa len zo zvyklosti a pravdou je, že kvalita demokracie v stranách je často priamo úmerná demokracii v celom štáte.

Chceli sme preto vedieť, či toto skalopevné politologické a logické pravidlo plánujú v OĽaNO reflektovať aspoň teraz, keď získali obrovskú dôveru občanov a najväčšiu dávku výkonnej moci.

Zástupca pre kontakt s tlačou však na naše otázky o tom, koľko má OĽaNO aktuálne členov, či plánuje budovať regionálne štruktúry, či je právne i fakticky možná zmena predsedu a aké kroky vo všeobecnosti podnikli na svoje zdemokratizovanie, ani po niekoľkých dňoch neodpovedal.

Igor Matovič tak podľa všetkého naďalej ostane solitérom, ktorý nerád rozkladá zodpovednosť a nedôveruje ani najbližšiemu okoliu. Pokiaľ existuje vec, ktorú si môže urobiť sám, urobí ju. Aj za cenu toho, že by mal napríklad zaspať na podpis koaličnej zmluvy.

— Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK S


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník S. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK S — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Liberáli si s náhubkovým zákonom strelili do nohy. A teraz nariekajú

Liberáli si s náhubkovým zákonom strelili do nohy. A teraz nariekajú

KOMENTÁR Nadšenci náhubkového zákona dostávajú v poslednom čase ochutnať vlastnú medicínu, čo badať napríklad pri stíhaní Michala Havrana. Namiesto sebareflexie ale projektujú svoj pôvodný zámer na druhých, a tak sa zrodil príbeh o skupine ľudí, ktorá prenasleduje liberálov. Lenže viacero vecí..