Rusko je na túto krízu pripravenejšie ako iní. Potravinársky sebestačné, s dostatkom rezerv a de facto izolované, píšu západné médiá

Vladimir Putin (Zdroj: SITA)

Pandémiou koronavírusu spôsobené ekonomické otrasy, ktoré zasiahli svetové trhy, sa prejavujú takmer vo všetkých krajinách globalizovaného sveta. Šťastie v nešťastí majú takpovediac Rusi, ktorí sa, paradoxne, aj vďaka sankciám a čiastočnej ekonomickej izolácii vyhli globálnym otrasom. Podľa západných ekonómov na tom bude Moskva lepšie ako ostatní.

Hodnota ruského rubľa sa od januára prepadla takmer o tretinu a v čase, kedy ceny ropy na svetových trhoch klesli pod 30 dolárov za barel, by sa dalo očakávať, že aj Rusko, ekonomicky závislé na exporte ropy a plynu, bude čeliť kríze. Podľa magazínu the Economist to ale tak nie je a to z viacerých dôvodov.

Moskve nepomohli žiadne zázračné recepty na oživenie ekonomiky za pomoci medzinárodných bánk a trhov, ale izolácia a sankcie, ktoré na ňu Západ uvalil za to, že anektovala Krym a v roku 2016 sa mala miešať do prezidentských volieb v USA.

Podľa Economistu je Rusko teraz navyše odolnejšie voči otrasom na globálnych trhoch spôsobených koronavírusom, pretože sa samé izolovalo uplynulých 6 rokov.

Ruský paradox

Spojené štáty a Európska únia pred šiestimi rokmi uvalili na Moskvu sankcie, ktoré okrem iného spôsobili, že ruské firmy majú len veľmi obmedzené možnosti ako si brať pôžičky od bánk zo Západu. Na potrestanie Ruska ekonomickou izoláciou boli neskôr prijaté ďalšie tvrdé opatrenia aj za miešanie sa Kremľa do situácie na Ukrajine a ruské kroky v Sýrii.

Všetko vyššie spomínané spolu s politikou Moskvy teraz paradoxne pomáha Rusku odolávať otrasom, ktoré globálnej ekonomike spôsobuje šírenie koronavírusu SARS-CoV-2 vyvolávajúceho ochorenie Covid-19. Ťažkosti vyvolané sankciami a medzinárodnou izoláciou sa spolu s opatreniami predstavenými vládou Vladimira Putina stali akousi predprípravou na súčasné dianie.

Kremeľ je v situácii, keď má podľa New York Times dostatok finančných rezerv a ruské spoločnosti sú takmer zbavené dlhov. Americký denník navyše pripomína, že Rusko je do veľkej miery poľnohospodársky sebestačné, čo je v tejto chvíli nesporná výhoda. Ruské firmy sa skrátka museli prispôsobiť izolácii vyvolanej sankciami, a tak boli prakticky nútené pripraviť sa na ekonomické otrasy, ktoré globálne trhy momentálne zažívajú.

„Rusko na tom bude o niečo lepšie ako ostatné krajiny pre ich skúsenosti, pre sankcie a preto, že majú rezervy,“ tvrdí hlavný ekonóm spoločnosti BCS Global Markets Vladimir Tichomirov. Podľa neho má Rusko nazhromaždené rezervy zlata a menové rezervy v hodnote 600 miliárd amerických dolárov.

Nie je to také jednoduché

Rusko sa však spamätáva z tvrdej rany, ktorú mu uštedril pokles cien ropy na svetových trhoch. Vývoz ropy a zemného plynu pritom tvorí až 60 % ruského exportu. Rubeľ sa navyše v uplynulých týždňoch prepadol o 20 %, takže ani pre Moskvu nie je situácia práve pozitívna, ale podľa západných médií zvládnuteľnejšia ako pre globalizované štáty.

Je ťažké predpovedať, aké ekonomické dopady nakoniec bude mať šírenie koronavírusu a opatrenia proti nemu, ale už teraz je jasné, že dôjde minimálne k celosvetovej ekonomickej recesii, ak nie až k depresii. Niektorí ekonómovia predpovedajú škody dvakrát väčšie ako po finančnej kríze z rokov 2008-2009.

„Rusko žije v nehostinnom medzinárodnom prostredí posledných 6 rokov kvôli sankciám a je možné, že veci sa v Rusku oživia skôr ako v iných krajinách, pretože ich nebude brzdiť negatívny vplyv dlhov,“ tvrdí Tichomirov.

Pripravenejšie ako kedykoľvek

Vzhľadom na stav tamojšieho zdravotníctva, ktoré je podfinancované, by mohol mať koronavírus katastrofálne následky aj pre Rusko. Okrem toho sú tu aj obavy mnohých Rusov z toho, že vplyv štátu na médiá môže mať za následok skrývanie skutočného rozsahu pandémie v krajine.

Rusko má podľa Putinovej vlády k dispozícii 55-tisíc nemocničných lôžok na liečenie pacientov s koronavírusom a 40-tisíc pľúcnych ventilácií, ktoré sú potrebné pri liečbe pacientov s ťažkým priebehom ochorenia Covid-19.

Ekonómovia roky kritizovali Rusko za jeho finančnú politiku obviňovanú z prílišného konzervativizmu a preferovania úspor na úkor výdavkov. Podľa NY Times tento ekonomický postoj Moskvy odráža hlboko zakorenené presvedčenie Rusov, že odhliadnuc od toho, ako veľmi zle je dnes, môže byť zajtra ešte horšie. Teraz sa toto zmýšľanie ukazuje ako opodstatnené.

Veľkou výhodou Ruska je aj takmer úplná sebestačnosť, čo sa týka produkcie potravín. Kým v roku 2014 dovážala Moskva približne 25 % potravín, tak v súčasnosti je to len niečo okolo 10 %. Rusko je prakticky sebestačné v pestovaní väčšiny základnej zeleniny a ovocia. Navyše má dostatok vlastných prírodných zdrojov.

„Rusko je teraz pripravenejšie ako kedykoľvek v histórii,“ tvrdí Vladimir Osakovsky, šéf sekcie ruskej ekonomiky v Bank of America.

— TOP

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK S


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník S. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK S — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...