Erdogan stupňuje svoje totalitné maniere. Tureckú političku odsúdili na desať rokov väzenia za poznámky na Twitteri

Canan Kaftancioglu sa údajne dopustila “útoku na štátne inštitúcie a prezidenta krajiny” a tiež “šírenia teroristickej propagandy”.

Kritické poznámky voči režimu sa v Turecku nevyplácajú. Istanbulský súd poslal v piatok na desať rokov za mreže opozičnú političku za sériu tweetov, v ktorých kritizovala prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a jeho politiku. Podľa súdu sa tým dopustila “útoku na štátne inštitúcie a prezidenta krajiny” a tiež “šírenia teroristickej propagandy”.

Proti odsúdeniu Canan Kaftancioglu, predsedníčky istanbulskej pobočky opozičnej Republikánskej ľudovej strany (CHP), protestovali pred budovou súdu davy stúpencov opozície.

Kaftancioglu zohrala kľúčovú rolu v predvolebnej kampani pred marcovými komunálnymi voľbami, ktoré v Istanbule, najväčšom tureckom meste, vyhral kandidát CHP Ekrem Imamoglu. Jeho nástupu na čelo radnice však predchádzali niekoľkomesačné naťahovačky, keďže Erdogan nechcel jeho víťazstvo uznať.

Imamogluovi najskôr dovolili vykonávať funkciu starostu iba 18 dní, kým sa Erdoganova Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) neobrátila na volebnú komisiu so žiadosťou o opakovanie volieb z dôvodu ich údajnej neregulárnosti.

Opakované voľby, ktoré sa konali v júni, Imamoglu opäť vyhral a aj na druhýkrát porazil kandidáta AKP, bývalého tureckého premiéra Binaliho Yildirima. Toto druhé Imamogluove víťazstvo už uznal aj Erdogan a jeho AKP.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...