Matovičove opatrenia majú zásadný problém, hovorí Mikloš. Navrhuje garantovať minimálny príjem 500 eur

Ivan Mikloš (Zdroj: Facebook)

Naša vláda cez víkend predstavila bezprecedentný balík opatrení na zmiernenie dopadov ekonomickej recesie, ktorú spúšťa Covid-19. Podľa exministra financií Ivana Mikloša má však mnoho trhlín a treba ho doladiť. Na obdobie, počas ktorého sa tak bude diať, preto ako dočasné riešenie navrhuje garantovať každému zasiahnutému minimálny príjem 500 eur.

Nový koronavírus vo veľkom zaútočil nielen na ľudské zdravie, ale aj na hospodársky sektor. Opatrenie na jeho sanáciu v kontexte Slovenska cez víkend predstavil aj náš nový kabinet.

Štát plánuje do ekonomiky napumpovať každý mesiac miliardu eur a pomôcť asi 800-tisíc zamestnancom a 200-tisíc živnostníkom. Ide o najväčší zásah svojho druhu v dejinách Slovenska.

Príde napríklad k preplateniu 80 % platu zamestnancov v zavretých prevádzkach, pracovníkom v karanténe a OČR štát uhradí 55 % z ich hrubého zárobku a taktiež dorovnáva tržby poškodeným firmám. 500-miliónov budú predstavovať bankové záruky. Podmienkou pritom je, že nepríde k prepúšťaniu.

Podľa Mikloša sa pomoc k ľudom nedostane včas

Nakoľko bolo potrebné zakročiť veľmi rýchlo, zodpovedá tomu aj nedokonalý výsledok. Aspoň to vyplýva zo slov niekdajšieho šéfa rezortu financií Ivana Mikloša, ktorý sa k protikrízovým opatreniam vlády Igora Matoviča vyjadril na Facebooku.

„Pôjde o nepredstaviteľný nárast objemu žiadostí, a teda sa dá predpokladať, že prvé peniaze sa k mnohým dostanú až koncom apríla, resp. v priebehu mája, možno aj neskôr,“ konštatuje exminister.

Domnieva sa totiž, že pre mnohých živnostníkov a malých podnikateľov, ktorí nemajú vytvorené rezervy a takisto aj pre ľudí, ktorí žijú z ruky do úst, sa môže pomoc vďaka zdĺhavej byrokracii dostať neskoro, napríklad v máji.

„Naviac sa pri takomto náraste žiadostí nedá ani teoreticky očakávať ich dôsledná kontrola a eliminovanie neoprávnených žiadostí, respektíve objektívne posúdenie miery poklesu tržieb u SZČO,“ dodáva Mikloš s tým, že nakoniec štátna kasa nič neušetrí.

Univerzálny základný príjem?

Pokiaľ majú byť opatrenia štátu skutočne dobré, ekonóm sa domnieva, že na to potrebujeme omnoho dlhší čas ako ten, ktorý dnes máme k dispozícii. Z toho dôvodu navrhuje, aby štát zaviedol na dva či tri mesiace minimálny garantovaný príjem okolo 500 eur mesačne a za ten čas priniesol spravodlivejší systém.

„Navyše naša ekonomika nevydrží byť “vypnutá” dlhšie ako dva – tri mesiace, takže ak sa vírus nepodarí za ten čas dostať pod kontrolu, tak či tak sa budú musieť spustiť prevádzky,“ necháva sa počuť.

K záveru konštatuje, že nikdy nebol prívržencom tzv. helicopter money a vždy bol proti morálnemu hazardu, ale obáva sa, že v „v súčasnej situácii je dočasná neadresná pomoc jediným účinným riešením a skutočným morálnym hazardom je pomoc, ktorá nebude dostatočne rýchla, masívna a efektívna.“

https://www.facebook.com/miklos.ivan?__tn__=%2CdC-R-R&eid=ARALcj2njY2WPfIpGX-S6uCNA_y_8RnKEHSXus0auDnG3vfYWco0O1vFx6CK_lTPrjL2uIt4mH7qJkWp&hc_ref=ARQRpJaj307vJ2bA3CVL4fVSEla4ccXH5JFLTqss144rkAADxW_8eJBnBrpdjX98jek&fref=nf

— TOD

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK S


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník S. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK S — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...