Otvorenie ďalších obchodov? Zásadne nesúhlasím, budete to ešte ľutovať, hovorí exminister financií

Obchodná ulica v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto v súvislosti s výskytom ochorenia COVID-19 spôsobeným koronavírusom na Slovensku (Zdroj: SITA).

Dopady šírenia ochorenia Covid-19 na Slovensku a pripravenosť štátu zvládnuť súčasnú situáciu boli témami nedeľňajšej debaty O 5 minút 12 na RTVS. O stave nákupu ochranných pomôcok, scenároch vývoja ekonomiky a opatreniach na zmiernenie dopadov pandémie na slovenskú ekonomiku diskutoval minister financií Eduard Heger (OĽaNO) so svojím predchodcom a podpredsedom parlamentného výboru pre financie a rozpočet Ladislavom Kamenickým (Smer-SD).

Podľa Hegera je teraz kľúčové, aby ochranné pomôcky mali všetci zdravotnícki pracovníci a ľudia takzvane v prvej línii.

Verejnosť je však podľa Kamenického novou vládou zavádzaná, pokiaľ ide o zaobstarávanie a distribúciu ochranných pomôcok proti šíreniu koronavírusu. Exminister uviedol, že jediný kto objednal nejaké ochranné prostriedky bola minulá vláda.

„Neviem o rúškach alebo testoch, ktoré zabezpečila táto vláda,“ povedal Kamenický. Situácia na Slovensku je podľa exministra vďaka bývalej vláde veľmi dobrá.

Prázdna špajza

Heger zopakoval, že v skladoch Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) bol po nástupe novej vlády nulový stav a pripomenul predražený nákup ochranných pomôcok, pre ktorý prišiel o miesto šéf Správy štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura.

„To, že ste nakúpili super predražené ochranné prvky, to vie dnes celé Slovensko,“ reagoval Heger. Kamenický si vyprosil, aby vláda hovorila o tom, že bývalý kabinet nechal „prázdnu špajzu“, ako to uviedol minister financií na tlačovej konferencii pred televíznou debatou.

„Jasné, že sklady hmotných rezerv (SŠHR) boli prázdne, pretože to, čo bolo, to sa vyskladnilo, žiadna vláda nedrží pandemické zásoby v takých množstvách, aké sú potrebné, vláda urobila maximum, aby bola krivka nákazy taká aká je,“ dodal.

Kamenický sa bránil tým, že všetok materiál, ktorý na Slovensko zatiaľ dorazil je tu vďaka predošlej vláde. Výmena názorov sa strhla aj na téme kvality rýchlo testov, ktoré objednal bývalý kabinet. Kamenický pripomenul, že testy chcú kúpiť napríklad Česi, keďže Igor Matovič povedal, že sú na zahodenie. Podľa Hegera treba účinnosť testov nechať na odborníkov.

Budete ešte ľutovať

Exminister financií povedal, že nebude kritizovať vládu za to, ak opatreniami na pomoc ľuďom navýši deficit verejných financií nad plánovanú mieru. „Všetky dobré opatrenia podporíme, nebudeme robiť politiku, ktorá je proti ľuďom,“ vyhlásil.

Vyjadril však výhrady voči niektorým vládnym opatreniam. Kamenický pripomenul, že rodičia, ktorí museli ísť povinne na OČR zostali teraz znevýhodnený, keď vláda sľubuje preplácať 80% platu zamestnancom v prevádzkach, ktoré museli zatvoriť pre opatrenia proti šíreniu koronavírusu.

Kamenický nesúhlasí ani s postupným otváraním niektorých ďalších obchodov a prevádzok, ktoré vláda oznámila. „Budete to ešte ľutovať,“ varoval.

Heger obhajoval plán vlády

Minister financií v reakcii na Kamenického slová zopakoval, že sedem bodov na pomoc zamestnancom, zamestnávateľom a živnostníkom (SZČO), ktoré predstavila vláda je historickou pomocou v dejinách samostatného Slovenska.

Hygiena sa podľa Hegera zvýšila už tým, že je povinné nosiť zahalené ústa a nos všade na ulici a v obchodoch je obmedzený počet ľudí s kritériom jedného zákazníka na 25 metrov štvorcových. Dodal, že obchodné domy stále zostanú zatvorené a otvoriť môžu len niektoré prevádzky, aj to v obmedzenom režime. Predajcovia musia zabezpečiť dezinfekciu rúk, rozostup medzi zákazníkmi aj ich počet v predajni.

— TOP

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK S


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník S. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK S — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...