Piško obhajuje výzvu hercov na pomoc: Lasica že žobre? Milí krikľúni, sadli ste na lep hlupákom a podvodníkom

Rasťo Piško (Zdroj: SITA)

V čase šírenia koronavírusového ochorenia Covid-19 pobúrila časť slovenskej verejnosti okamžitá výzva na podporu kultúry. Zástupcovia zábavného priemyslu z platformy Stojíme za kultúrou apelujú na nové vedenie ministerstva kultúry, aby škody spôsobené koronavírusom tomuto odvetviu boli prioritou. Proti výzve sa zdvihla kritika časti verejnosti. Slovenský humorista Rasťo Piško týmto hlasom pripomína, že zďaleka nejde len o hercov.

Straty na slovenskej ekonomike spôsobené koronavírusom a opatreniami proti jeho šíreniu sa už teraz počítajú na stovky miliónov eur a zasiahnuté sú takmer všetky odvetvia. Výnimkou nie je ani kultúra. Podľa nariadenia vlády sú zatvorené aj divadlá, kiná, galérie, múzeá a všetky ďalšie kultúrne centrá, aby sa ochorenie nešírilo na masových podujatiach.

Výzva ministerke hovorí o priorite

Platforma Stojíme za kultúrou, ktorá vznikla vlani na jar na protest proti bývalej ministerke kultúry, vytvorila dotazník na mapovanie vzniknutých škôd u jednotlivcov a inštitúcií, ktorý by mohol pomôcť novému vedeniu Ministerstva kultúry Slovenskej republiky pri analýze rozsahu škôd a návrhu na ich riešenie. „Veríme, že riešenie tejto situácie bude jednou z priorít, ktorými sa bude nová ministerka ihneď zaoberať,“ píše sa vo výzve adresovanej ministerstvu kultúry.

Po výzve smerovanej na ministerku kultúry sa na sociálnych sieťach ľudia pustili do mimoriadne tvrdej kritiky voči umelcom. Terčom sa stal aj jeden z najuznávanejších slovenských hercov a dramaturgov Milan Lasica, ktorý tiež vyzval na pomoc odvetviu kultúry.

Herci sú len špička ľadovca

Milana Lasicu, kolegov hercov, ale najmä ľudí pracujúcich v divadelných a filmových zákulisiach sa na sociálnej sieti zastal Rasťo Piško. Známy humorista si nedával servítku pred ústa a tvrdo odsúdil kritické slová, ktoré mnohí na Facebooku zvolili v reakcii na výzvu na podporu ľudí pracujúcich v kultúre.

„Konečne som sa dostal k veci, ktorej verejná interpretácia iba vystihuje pomýlenosť a zvrátenosť našej doby. Milan Lasica údajne žobre peniaze od ministerstva kultúry pre seba a hercov, ktorí účinkujú v Smotánke, chodia na plesy do Opery, vystupujú v bulvári, rečnia na tribúnach, ožierajú sa a páchajú svinstvá, o akých nechyroval ani markíz de Sade! A za to všetko berú nehorázne peniaze!… Rétorika, podobná Jakešovej z r. 1989, a Mečiarovej z r. 1998,“ prirovnáva Piško reakciu verejnosti k politickým praktikám z minulosti.

Ide o armádu ľudí

Piško dodáva, že v tomto prípade nejde len o hercov samotných, ktorí sú zlomkom zábavného priemyslu, ale práve o ľudí, ktorí stoja za ich úspechom. Pripomína, že bez práce a príjmov sú momentálne aj ľudia z technického zázemia divadiel – kostyméri, maskéri, rekvizitári, osvetľovači, produkční, šoféri a tak ďalej.

„Aby ste vedeli, milí krikľúni, ktorí súkate hanopisy a z úst vám strieka pena – opäť ste sadli na lep hlupákov a podvodníkov! Herci – to je len špička ľadovca! Iba tí, čo žnú váš potlesk alebo kritiku. Za nimi sa skrýva veľká armáda ľudí, bez ktorých by nebol film, televízia, rozhlas a divadlo. Aj o nich, a najmä za nich intervenoval Milan Lasica a ostatní, ktorí si vyslúžili vašu nenávisť!“ odkazuje Rasťo Piško používateľom sociálnej siete rozhnevaným z volania kultúrneho priemyslu o pomoc.

— TOP

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK S


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník S. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK S — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...