Vyhrážal sa premiérke, chválil útok na Charlie Hebdo. Nóri vydali radikálneho imáma Talianom

Mulla Krekar (Zdroj: SITA)

Nórsko vo štvrtok vydalo do Talianska moslimského duchovného, ktorého tam odsúdili na dvanásť rokov za mrežami za terorizmus. Nórska ministerka spravodlivosti Monica Maeland na tlačovej konferencii uviedla, že Mulla Krekar je na ceste do Talianska.

Muža v júli uznali vinným z pokusu o zvrhnutie kurdskej vlády na severe Iraku a vytvorenie islamského kalifátu. Nórsko ho chcelo poslať do Talianska, duchovný sa však bál, že ho následne vydajú irackým úradom. Najnovšie žiadal, aby ho neposlali do Talianska pre obavy zo šírenia koronavírusu.

Talianska prokuratúra tvrdí, že Krekar stojí za európskou skupinou Rawti Shax, ktorej cieľom je násilné zvrhnutie vlády v Kurdistane. Rawti Shax podľa talianskych prokurátorov verbovala zahraničných bojovníkov do Iraku a Sýrie a poskytovala im logistickú a finančnú podporu. Duchovný, ktorého celé meno je Nadžmaddín Farádž Ahmad, bol podľa nich lídrom skupiny.

Rodák z Iraku prišiel do Nórska v roku 1991. Dnes 63-ročný muž mal v krajine niekoľko problémov so zákonom, okrem iného pre vyhrážanie sa premiérke Erne Solbergovej. V roku 2015 tiež chválil útok na francúzsky satirický týždenník Charlie Hebdo.

Krekar založil už nefunkčnú radikálnu islamskú skupinu Ansar al-Islam, ktorá chcela v irackom Kurdistane nastoliť kalifát a v roku 2014 sa údajne spojila s extrémistickou skupinou Islamský štát.

—  SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Nórske úrady budú vykonávať náhodné testy na koronavírus

Nórske úrady budú vykonávať náhodné testy na koronavírus

Nórsko začne vykonávať náhodné testy obyvateľov na nový koronavírus. Informuje o tom verejnoprávny vysielateľ NRK citujúc predstaviteľov Nórskeho ústavu verejného zdravotníctva. Náhodné testy podľa nich poskytnú odpovede na dve kľúčové otázky - koľko osôb, ktoré sa zdajú byť..