Kotlebov návrh na zníženie poslaneckých platov? Hnusná podpásovka, komentuje koaličný poslanec

Marian Kotleba (Zdroj: SITA)

Parlament neprijal návrh lídra ĽSNS Mariana Kotlebu na zníženie platov poslancov o 33 % a na internete sa zdvihla vlna kritiky. Terčom sa stali poslanci, ktorí návrh nepodporili. Nešlo pritom len o členov vládnej koalície. Nehlasovali zaň ani poslanci Smeru. Platy poslancom totiž pri očakávanom zvýšení deficitu klesnú automaticky, a to nielen na dobu opatrení platných v boji proti koronavírusu, ako to navrhoval predseda ĽSNS.

Poslanec hnutia OĽaNO Jozef Bubnár na Facebooku reaguje na množstvo kritiky, ktorá sa na vládnu stranu zniesla za neprijatie Kotlebovho návrhu na zníženie platov poslancov o tretinu. „Rád by som vám ukázal, ako hnedí mužíci počítajú vo svojom marketingu s vašou nevedomosťou,“ píše koaličný poslanec na sociálnej sieti.

Bubnár vysvetľuje, že prioritou programu utorkovej schôdze (24.3.) bolo urgentne, v zrýchlenom legislatívnom konaní, prijať uznesenia a opatrenia ministerky spravodlivosti a ministra školstva k pandémii koronavírusu. Kotleba uprostred zasadania podal podľa poslanca hnutia OĽaNO procedurálny návrh na zníženie platov poslancov o 33 %, ale to nič nerieši, aj keby zaň ostatní hlasovali.

Prijatie Kotlebovho návrhu by nič nemenilo

Aj keby všetkých 150 poslancov NRSR hlasovalo za Kotlebov návrh, tak by sa podľa Bubnára nič neudialo, pretože zákon, v tomto prípade o platoch v štátnej správe, sa nedá zmeniť procedurálnym návrhom, ale iba ďalším návrhom zákona. Ten musí prejsť prvým, druhým a tretím čítaním, až napokon podpisom prezidentky. „On (Kotleba) to dobre vie. On iba dosiahol presne to, čo chcel. Fejsbukový status o tom, ako si tie nenažrané prasce nechcú znížiť platy… A pritom dobre vedel, že aj tak by sa nič neudialo… Tomuto sa v mojom chápaní hovorí hnusná podpásovka,“ konštatuje Bubnár.

Poslanec hnutia OĽaNO označuje Kotlebov návrh za „plánované vyplakávanie“. Pripomína, že premiér Igor Matovič už hovoril o tom, že by bolo dobré vyriešiť aj znižovanie platov poslancov, ale normálnou legislatívnou cestou a až keď budú na Slovensku doriešené všetky urgentné veci nevyhnutné pre zvládnutie šírenia koronavírusu Covid-19.

Platy poslancom klesnú aj tak

Predstavitelia koaličných strán už vyhlásili, že sú otvorení diskusii o znižovaní poslaneckých platov. Malo by však ísť o spoločné rozhodnutie vládnej koalície. Poslanci Jozef Viskupič (OĽaNO) a Peter Pčolinský (Sme rodina) pripomenuli, že po očakávanej recesii, spôsobenej šírením a opatreniami proti koronavírusu, by aj tak mal poslancom príjem klesnúť, pretože je naviazaný na priemernú nominálnu mzdu v hospodárstve.

Okrem toho je podľa ekonómov už teraz takmer isté, že pandémia koronavírusu Covid-19 zasiahne slovenskú ekonomiku natoľko, že deficit verejných financií na Slovensku prekročí tento rok 7 %. To znamená, že platy všetkých ústavných činiteľov vrátane poslancov NRSR automaticky klesnú od 1. januára 2021 o 15 %.

Marian Kotleba chcel podľa svojho návrhu síce okresať platy poslancov o tretinu, ale len na dobu trvania opatrení proti šíreniu koronavírusovej infekcie. Vyššie spomínané automatické znižovanie platov všetkých ústavných činiteľov je však platné, kým sa deficit verejných financií nedostane pod určitú hranicu. Pri 5 % deficite je zníženie platov na úrovni 10 % a pri viac ako trojpercentnom deficite klesajú platy ústavným činiteľom o 5 %.

— TOP

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK S


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník S. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK S — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...