Komédia na britský štýl

Ilustračný obrázok (Zdroj: pixabay.com)

KOMENTÁR Pre priemerného občana Veľkej Británie existujú dnes dve možnosti. Buď sa pri slove brexit začne smiať, alebo plakať. Moment, ktorý pred tromi rokmi mnohí analytici označovali ako obrovské víťazstvo pre Britániu a začiatok konca EÚ, sa totiž stal smutnou výpoveďou o stave politických elít vo Veľkej Británii. A nielen tam.

Dohody, ktoré vyjednala Theresa Mayová s Európskou úniou boli nepostačujúce a tak sa stával čoraz reálnejší odchod z únie bez dohody. Ten však po posledných udalostiach nie je možný, keďže britský parlament schválil zákon zakazujúci tzv. tvrdý brexit.

Agónia v britskej politike pokračuje na všetkých frontoch. A už keď sa zdá, že sa osud tejto krajiny konečne vyjasní, tak ho opäť zahalí politikárčenie, vytĺkanie politického kreditu a populizmus. Samozrejme, najviac trpí priemerný občan Veľkej Británie a tí, ktorí rozumejú celej situácii vedia, že posledné tri roky boli v znamení jednej veľkej šou Jeremyho Corbyna – lídra socialistickej Labour Party.

Aké majú Briti možnosti?

Británia má na stole niekoľko možností, ktoré však musia prejsť cez zložitú sieť jednaní a na eventuálne riešenia majú jednotlivci vlastný názor. Konzervatívci (toryovci) chcú brexit, akurát ich rozdeľuje názor, či s dohodou alebo bez nej. Prípadne sa trieštia na tom, či sa dá vyjednať ešte lepšia dohoda ako tá, ktorú vyjednala Mayová. EÚ však už nie je príliš naklonená ďalším rokovaniam. Naopak liberáli potrebujú z celej situácie urobiť svoje víťazstvo, čiže vyhrať voľby bez toho, aby sami museli riešiť odchod z únie.

Posledné udalosti hovoria o tom, že brexit bez dohody určite nebude. Tak ako sa nebudú konať predčasné voľby pätnásteho októbra. Boris Johnson dúfal v získanie väčšiny potrebnej na brexit, ktorého termín má byť 31.10. Do tej doby má Británia čas buď kývnuť na dohodu s EÚ, alebo sa ponoriť ešte do hlbšieho politického marazmu.

Ešte sa môže stať aj to, že Johnson bude musieť odstúpiť a na jeho miesto zasadne tretí premiér za posledné tri roky. Ten taktiež nebude mať príliš veľa manévrovacieho priestoru. Na stole je tiež možnosť nového referenda, ktoré by však vytvorilo precedens o neplatnosti najčistejšej formy ľudového hlasovania. Alebo medzi posledné východiská sa radí priznanie si porážky konzervatívcami, opätovné odloženie brexitu a vypísanie predčasných volieb.

Debakel Konzervatívcov

Pre bežného smrteľníka je situácia v britskej politike tak neprehľadná, že nevidí rany ktoré toryovci dostávajú z každej strany. Manévre, ktorými Labour party postupne okliešťuje konzervatívcov sa stupňujú s pomstychtivosťou EU, ktorej brexit spôsobí nemalé škody či už politické, alebo aj materiálne.

Najviac z celej situácie momentálne ťaží Corbyn. Geniálnym počinom by sa dala nazvať jeho posledné tri roky trvajúca politická kampaň, ktorej hlavnými protagonistami sú politické špičky toryovcov a ich neschopnosť. Na druhú stranu, je vidieť tenká čiara medzi genialitou a šialenstvom, keďže táto kampaň už tri roky znefunkčňuje politický systém Veľkej Británie.

Situácii nepridáva ani fakt, že toryovci posledné tri roky vsadili na to najbizarnejšie panoptikum politikov – čudákov, ktoré sa ukazuje ako mimoriadne neschopná skupina ľudí. Minimálne čo sa vyjednávaní týka. A politici ako Nigel Farage si zatiaľ vychutnávajú marazmus toryovcov, ktorí ho odmietli prizvať k povolebnej spolupráci.

— Jozef Hrabina

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Našli telo vnučky Roberta Kennedyho

Našli telo vnučky Roberta Kennedyho

Potápači sa naďalej snažia nájsť aj telo jej osemročného syna. Americkí potápači v pondelok večer našli telo vnučky zosnulého politika Roberta Kennedyho Maeve Kennedy McKean. Ležalo zhruba osem metrov pod vodou, približne štyri kilometre od rezidencie, kde zosnulá..