Dobrému štátu stúpa počet obyvateľov i bez migrácie, myslí si Babiš

Andrej Babiš (Zdroj: SITA)

Podľa českého predsedu vlády so slovenskými koreňmi Andreja Babiša, sa dobrý štát pozná aj podľa toho, že sa veľkosť jeho populácie zvyšuje a tento rast nie je nahradený migráciou z cudziny. Povedal to na demografickej konferencii v metropole Maďarska.

Premiér poznamenal, že miera pôrodnosti v jeho krajine činí iba 1,7 dieťaťa na ženu, čo Česko síce stavia na vrchol rebríčka Vyšehradskej štvorky, ale stále nedosahuje potrebnú úroveň 2,1.

„Čísla hovoria jasne, že vymierame. I keď sa dramaticky predlžuje dĺžka života, dlhodobá projekcia vývoja českej populácie nie je dobrá. Dobrý štát sa pozná podľa toho, že jeho obyvatelia nemajú obavu o svoju budúcnosť…“, skonštatoval Babiš.

Demografické zmeny počas prejavu označil za časovanú bombu, ktorá sa prejaví až o niekoľko desaťročí. „Máme jedinečnú možnosť ukázať, Česká republika a tak isto všetci dohromady z V4, že stredná Európa je priestorom, kde sa dobre žije, je to bezpečný priestor a kde sú najlepšie podmienky pre rodiny s deťmi,“ poznamenal.

Mimo toho z jeho úst zaznelo, že téma demografických zmien nie je v súčasnosti tak populárna ako otázky klímy, ale jej dôsledky môžu byť rovnako závažné.

Konferencia v Budapešti sa konala pod záštitou maďarskej vlády a okrem ľudí z prostredia politiky sa jej zúčastnili aj zástupcovia cirkevných organizácii.

Na fóre s príhovorom vystúpil aj domáci premiér Viktor Orbán. Ten uviedol, že je nutné zavrhnúť tvrdenie, že migrácia v globálnom merítku dokáže vyriešiť otázku úbytku populácie. Možno aj so zreteľom na to bol v Maďarsku pod jeho taktovkou pred niekoľkými mesiacmi schválený legislatívny návrh, ktorého súčasťou je poskytovanie bezúročnej pôžičky vo výške desať miliónov forintov (30,400€) manželským párom, pokiaľ je žena vo veku do 40 rokov.

— Tomáš Dugovič 

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...