Keď sa v parlamente z bezpečnostných dôvodov kontrolovali listy, Matovič zvonil na poplach. Dnes zavádza „zdravotnú políciu“

Igor Matovič (Zdroj: SITA)

KOMENTÁR Igor Matovič v minulosti porušovanie práva na súkromie kritizoval na horlivých tlačovkách. Dnes, hoci v trochu inej situácii, stojí na čele molochu, ktorý do neho zasiahol tak, ako nikto od pádu totality. Ostáva nám iba veriť, že opatrenie bude dočasné a ako občania na to nedoplatíme.

Niekdajší predseda NR SR Andrej Danko mal so súčasným premiérom Igorom Matovičom hneď niekoľko sporov. Jeden z tých najzávažnejších sa týkal údajného porušovania listového tajomstva na podateľni parlamentu, ku ktorému malo dochádzať v roku 2017.

Spôsobiť ho malo rozhodnutie (respektíve dva sporné body z neho), na základe ktorého mohli vyškolení zamestnanci nepostupovať poslaneckú poštu obsahujúcu vulgarizmy a preverovať (otvárať) listy bez odosielateľa. Samozrejme, za predpokladu, že takýto list bude ako otvorený následne aj označený.

Šéf OĽaNO a pridružení opoziční poslanci hovorili o bezprecedentnom zásahu do súkromia, porušení proporcie medzi bezpečnosťou a intimitou, chystali mimoriadnu schôdzu na Dankovo odvolanie a avizovali, že podajú trestné oznámenie. Neskôr došlo k náprave smerovanej k spokojnosti všetkých dotknutých a bolo po probléme.

„Nikto v Kancelárii NR SR žiadne listy nikdy nečítal. To potvrdila aj prokuratúra a vyšetrovanie. Nakoniec sa dohodlo, že listové zásielky sa budú otvárať za prítomnosti poslancov. Neskôr sa však potvrdilo, že išlo o umelo vykonštruovanú kauzu,“ bránil sa Daniel Guspán, vedúci kancelárie NR SR. Pripomenul tiež, že proces zvýšenia úrovne kontroly pošty iniciovali bezpečnostné zložky po tom, ako v NR SR zachytili listy kontaminované veľmi nebezpečnou látkou.

Trochu iná káva

Je preto ironické, že prešli približne tri roky a sám kritik takéhoto porušenia slobody, súčasný premiér Igor Matovič, pristúpil k rozhodnutiu, pri ktorom otváranie poslaneckých listov bledne závisťou.

Súvisiaci článok:

Palko o Dankovi: Vyvažoval zahraničnú politiku, snažil sa o slušnú komunikáciu, ktorá bola za Slotu nevídaná. To by malo zostať zapamätané

Ide o medzičasom schválený návrh, v zmysle ktorého bude mať štát v čase pandémie koronavírusu možnosť dohliadať na pohyb občanov. Kontrolovať sa bude dodržiavanie karantény pacientov a ich rodín pomocou mobilných dát.

Pokiaľ sa podarí odstrániť všetky legislatívne a technické prekážky, budeme svedkami procesov, ktoré sme si pred niekoľkými týždňami v demokratickej spoločnosti ani len nevedeli predstaviť. A hoci sa dá argumentovať tým, že cieľom je ochrana verejného zdravia, i tak sa treba mať na pozore pred možným zneužitím.

„Úrad verejného zdravotníctva sa stáva ako keby nejakou zdravotnou políciou. Doteraz boli predmetom takéhoto sledovania kriminálne osoby, teraz pacienti a ich blízki,“ upozornil niekdajší minister vnútra Vladimír Palko.

Politici teraz kontrolujú nás, nie my ich

Štát tak bude disponovať prehľadom o extrémne citlivých dátach desiatok tisíc vybraných ľudí. O tom, kde sú, s kým sa stretávajú a sledovať takmer každý ich krok. Neprekvapilo by pritom, ani keby sa opatrenia ešte sprísnili a nastala by napríklad spolupráca s bankami a monitorovanie transakcií.

Možno je to zbytočné strašenie, no ako nás učí história, vláda sa podobných raz nadobudnutých „výhod“ nerada vzdáva a časom ich môže využiť aj pre iné ciele, čo sa nám už bude páčiť menej.

Dnes nám však nezostáva nič iné, ako si zvyknúť, dúfať, že ide o skutočne dočasné a dobre premyslené rozhodnutie a veriť politikom, ktorí dostali takú moc, ako nikdy predtým. Aj keď politikom sa štandardne veriť nemá.

— Peter Števkov

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Igor Matovič sa cíti nedocenený. A hovorí, že ho to serie

Igor Matovič sa cíti nedocenený. A hovorí, že ho to serie

KOMENTÁR Igor Matovič nastúpil do úradu v najzložitejšej situácii v ponovembrovej histórii Slovenska. Jeho silný mandát by mu však mal dodať relatívnu psychickú pohodu. Tento predpoklad sa zatiaľ javí ako mylný. O tom, čo novozvolený premiér urobil alebo neurobil a aký efekt..