VIDEO Konflikt na grécko-tureckej hranici pripomína zábery z prvej svetovej vojny

Grécko-turecká hranica, Evros (Zdroj: Youtube)

Celý horizont zaplnený slzným plynom – aj tak vyzerá v posledných dňoch vonkajšia hranica Európskej únie, pričom ide o výsledok tureckých útokov na grécku stranu. Ankara sa totiž snaží dopomôcť tisícom nelegálnych migrantov prekročiť hranicu a dostať sa do Európy.

Nepokoje na vonkajšej hranici Európskej únie neustávajú ani počas pandémie koronavírusu. Zábery pripomínajúce prvú svetovú vojnu kolujú po sociálnych médiách a zobrazujú konflikt medzi Grékmi, Turkami a migrantmi.

Na jednom z videí je možné vidieť scénu pripomínajúcu neslávne útoky plynom počas prvej svetovej vojny. Grécka strana hranice sa doslova kúpe v slznom plyne, zatiaľ čo nové kanistre stále dopadajú na zem z tureckej strany.

Gréci sa zatiaľ držia

Na ďalších videách turecké silové zložky používajú slzný plyn, ktorý vystreľujú na grécke pohraničné stráže a ostatných pracovníkov. Podľa niektorých správ boli niektorí nelegálni migranti vybavení plynovými maskami, aby ľahšie odolali slznému plynu z gréckej strany.

Podľa tureckých úradov prekročilo zatiaľ hranicu aspoň 100-tisíc nelegálnych migrantov, avšak Gréci tieto tvrdenia odmietajú. Uznávajú, že skutočne zastavili desiatky tisíc migrantov, avšak len pár stovkám sa podarilo zdolať hranicu a vniknúť do krajiny.

Kríza na grécko-tureckej hranici trvá od doby, kedy Turecko vypovedalo zmluvu s Európskou úniou a vypustilo tisíce migrantov smerom do Európy. Podľa viacerých správ ich dokonca zvážajú do hraničných regiónov, zatiaľ čo turecká polícia a armáda im pomáha ničiť ploty na hraniciach.

— JOR

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...